Także tego roku w Wielki Piątek na całym świecie odbędzie się specjalna Papieska zbiórka na rzecz Ziemi Świętej. Na tę okazję Dykasteria ds. Kościołów Wschodnich wystosowała dziś szczególne przesłanie do każdej katolickiej diecezji, wyrażając nadzieję na hojne uczestnictwo we wspomnianej kolekcie.
Ma to o tyle większe znaczenie, że obecna sytuacja wojenna w Izraelu i w Palestynie mocno odbija się zarówno na sanktuariach, jak i na tamtejszych wyznawcach Chrystusa.
„Poza troską o miejsca święte, które oglądały Jezusa, istnieją, wciąż żywi i działający pomimo zagłębienia w tysiącu tragedii czy trudności często spowodowanych przez egoizm wielkich tego świata, chrześcijanie Ziemi Świętej – czytamy w tekście apelu. – Wielu w trakcie dziejów zginęło jako męczennicy, nie chcąc widzieć korzeni swojej starożytnej wiary odciętymi”. List zaznacza, iż ci ludzie stanowią integralną część historii oraz kultury Wschodu. „Ale dziś wielu z nich już sobie nie radzi i opuszczają miejsca, w których ich ojcowie oraz matki modlili się i dawali świadectwo Ewangelii. Porzucają wszystko i uciekają, ponieważ nie dostrzegają nadziei. A drapieżne wilki dzielą się łupami po nich” – mówi następnie tekst.
Apel brzmi więc, aby wołanie wiernych z Bliskiego Wschodu o pomoc „nie zostało niewysłuchane i aby Ojciec Święty mógł wspierać lokalne Kościoły w znajdowaniu nowych dróg, szans na mieszkanie, pracę, edukację szkolną i zawodową”. Na Zachodzie ci wyznawcy Chrystusa mogą się pogubić w świecie rzeczywiście różnym kulturowo od ich przeżywania oraz okazywania wiary. Ponadto, „jeśli wyjadą, jeśli w Jerozolimie i w Palestynie porzucą swoje małe przedsiębiorstwa nakierowane na pielgrzymów, którzy obecnie już tam nie przybywają, Wschód utraci część swojej duszy, może na zawsze” – zaznacza dalej tekst. „Sprawcie, żeby odczuli solidarne serce Kościoła!” – napisano w liście.
Tradycyjnie fundusze ze zbiórki zostają rozdzielone między Kustodię Ziemi Świętej (otrzymującą 65 proc.) oraz Dykasterię ds. Kościołów Wschodnich (otrzymującą 35 proc.). Ta druga instytucja podała, iż w zeszłym roku dostała ponad 6,5 mln euro, co zostało wykorzystane na sfinansowanie formacji kapłanów, zakonników i zakonnic z Bliskiego Wschodu, działalność placówek edukacyjnych Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy oraz wsparcie zwyczajne i nadzwyczajne miejscowych Kościołów.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.