„Miejcie zaufanie do miłości Kościoła i spokojnie zdajcie się na nią przekonani, że główną troską Kościoła jest pokój, a nie utrapienie” - mówił do piekarskich pielgrzymów Jan XXIII. Właśnie w duchu tych słów św. Jana XXIII chciałbym wypowiedzieć słowa troski Kościoła o pokój w naszych sercach, rodzinach, społeczeństwie, Europie i w świecie.
Słowo powitania Metropolity Katowickiego abp. Wiktora Skworca podczas pielgrzymki kobiet do Matki Bożej Piekarskiej
I w tym roku pielgrzymujemy do Matki Bożej, w niedzielę po Uroczystości Wniebowzięcia NMP, w roku duszpasterskim, w którym wyznajemy: „Wierzę w Syna Bożego”! Kobiety Górnego Śląska przychodzą do Matki, do Piekar. W naszej metropolii jest to Rok Rodziny, przeżywany pod hasłem: „Rodzina miłością wielka”!
Drogie Siostry! W duchu wdzięczności za każdą rodzinę, a zwłaszcza wasze rodziny, pragniemy dziękować za waszych rodziców – matki i ojców. Pielgrzymujmy duchowo do naszych domów rodzinnych. Jesteśmy wdzięczni rodzicom za wprowadzenie w dwie podstawowe relacje: do Boga i do człowieka; dziękujemy im za każdą lekcję miłości wobec Boga i bliźniego! Żyjącym i tym, z którymi jesteśmy w duchowej bliskości w tajemnicy świętych obcowania. Chciejmy pamiętać o tych pątniczkach, które odeszły już do wieczności.
Nie zapominamy, że w tej tajemnicy jest nam dziś szczególnie bliski św. Jacek, patron śląskiej archidiecezji i metropolii. Św. Jacek – Lux ex Silesia – Światło ze Śląska. Tegoroczną nagrodę Lux ex Silesia otrzymuje małżeństwo Teresa i Eugeniusz Maliccy. Od ponad trzydziestu lat zajmują się rekolekcjami dla małżonków oraz przygotowaniem narzeczonych do małżeństwa. W tej formacji posługują się autorskim programem opartym na metodzie dialogowej. Przez czas ich posługi wiele tysięcy małżeństw oraz narzeczonych z kraju i z zagranicy skorzystało z ich pomocy.
Nasze pielgrzymowanie do Pani Piekarskiej jest dziś aktem dziękczynienia składanym Bogu i Kościołowi za dar, jakim była dla nas kanonizacja papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Ten ostatni, jako wieloletni pielgrzym piekarski, zostawił tutaj mocne ślady swojej obecności i świadectwo duchowości maryjnej. Nie obawiał się powtarzać, przy wielu okazjach, że przynosząc do Piekar swoje przemyślenia i nauki, sam wiele się uczył od pielgrzymujących do sanktuarium. Więc i my chcemy się dziś wiele uczyć i nauczyć w maryjnej szkole wiary i życia, jaką jest piekarskie sanktuarium.
Zanim rozwinie się tegoroczna lekcja, witam Was, drogie Siostry – matki, żony, dziewczęta, kobiety żyjące samotnie, kobiety życia konsekrowanego – jak najserdeczniej! Witam najserdeczniej osoby niepełnosprawne i ich opiekunów! Jestem wdzięczny za przybycie, za wszystkie trudy pielgrzymowania do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, do domu Matki!
Drogie Siostry! Wspólnie powitajmy wszystkich przybyłych. [...]
Drogie Siostry! Aby pielgrzymi i turyści przybywający do Piekar mieli godne miejsce przyjęcia, spotkania, a nawet przenocowania, potrzeba tu domu pielgrzyma. Będzie on naszym materialnym wotum za kanonizację Jana Pawła II. Jestem przekonany, że wspólnym wysiłkiem parafii i całej archidiecezji ten dom – o nazwie Nazaret – zbudujemy! Już dziś – bezpośrednio po zakończeniu Mszy świętej – poświęcimy plac pod budowę domu pielgrzyma.
Spotykamy się w roku niedawnej kanonizacji obu papieży. Ponad 50 lat temu – pamiętam, bo wtedy stałem tu jako pielgrzym – w niedzielę 26 maja 1963 r. przemówił do piekarskich pielgrzymów przez watykańskie radio papież Jan XXIII. Powiedział wtedy m.in.: „Miejcie zaufanie do miłości Kościoła i spokojnie zdajcie się na nią przekonani, że główną troską Kościoła jest pokój, a nie utrapienie”. Właśnie w duchu tych słów św. Jana XXIII chciałbym wypowiedzieć słowa troski Kościoła o pokój w naszych sercach, rodzinach, społeczeństwie, Europie i w świecie.
Drogie Siostry!
Razem z papieżem Franciszkiem (aktualnie wiemy, że przebywa z posługą apostolską w dalekiej Korei) wołamy o pokój i pojednanie. „Nie wolno siać nienawiści w imię Boże! Nie wolno prowadzić wojny w imię Boże”! – przestrzegał papież Franciszek, przemawiając przed tygodniem do uczestników niedzielnej modlitwy Anioł Pański. A odnosząc się do sytuacji w Iraku, podkreślił, że tysiące ludzi, a wśród nich chrześcijanie, są brutalnie wyrzucani ze swych domów, dzieci umierają z pragnienia i głodu podczas ucieczki, kobiety są porywane, ludzie giną w masakrach, niszczone są domy oraz dziedzictwo religijne, historyczne i kulturowe. „Wszystko to poważnie obraża Boga i poważnie obraża ludzkość”! – stwierdził Papież i wezwał do modlitwy w intencji mieszkańców Iraku.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.