Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką zainauguruje 6 września w warszawskim Ogrodzie Saskim akcję "Narodowe Czytanie". W tym roku do wspólnej lektury wybrana została "Trylogia" Henryka Sienkiewicza.
Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane "narodowym", aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
W powieściach, tworzących ten cykl, pierwszy polski literacki noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynacją przygodą, a nierzadko komizmem i humorem - napisał prezydent Komorowski na swojej stronie internetowej, zapraszając do wzięcia udziału w czytaniu.
"+Trylogia+ to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych i duchowych zwycięstw" - podkreślił, dodając, że dzieło Sienkiewicza kształtowało pokolenia Polaków, prowadzi do dyskusji i polemik.
Przypomniał także, że powieści pisane były "ku pokrzepieniu serc", gdy Polska była pod zaborami. "Istnieje w narodowej pamięci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o poświęceniu i honorze" - zaznaczył prezydent. Dodał, że wspólna lektura jest okazją, by doskonale znany tekst odczytać na nowo, zadać mu współczesne pytania i zastanowić się nad nim z dzisiejszej perspektywy.
Udział w akcji wezmą zarówno duże miasta jak i mniejsze ośrodki. Pełna lista uczestników znajduje się na stronie internetowej www.prezydent.pl
Akcja "Narodowe Czytanie" odbędzie się po raz trzeci. W poprzednich edycjach czytano dzieła Adama Mickiewicza i Aleksandra Fredry. Rok temu dzieła autora "Zemsty" czytano w ponad 750 miejscach w Polsce.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.