Ubolewanie wobec tragicznych skutków wojny w Strefie Gazy, a także wezwanie Palestyńczyków i Izraelczyków do wznowienia negocjacji w kwestii kompleksowego rozwiązania obecnego konfliktu to główne tematy zakończonego 17 września spotkania katolickich hierarchów Ziemi Świętej.
Dwudniowe obrady miały miejsce w siedzibie Caritas w Betlejem.
W wydanym oświadczeniu biskupi przywołują niedawną wizytę Papieża Franciszka na Bliskim Wschodzie i podjęte przez niego ekumeniczne i międzyreligijne wysiłki na rzecz przywrócenia pokoju w tym rejonie świata. W tym kontekście szczególne znaczenie miało spotkanie Ojca Świętego z patriarchą Bartłomiejem w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie oraz międzyreligijne spotkanie modlitewne zorganizowane przez Franciszka w ogrodach watykańskich.
Hierarchowie są także bardzo zaniepokojeni wydarzeniami w Syrii i Iraku. Zagrażają one bowiem dalszej obecności wyznawców Chrystusa na Bliskim Wschodzie, czego dowodzą prześladowania mniejszości chrześcijańskich. Biskupi wyrażają solidarność ze wszystkimi ofiarami wysiedleń i mają nadzieję, że społeczność międzynarodowa skutecznie sprzeciwi się działaniom fundamentalistów, co pozwoli na powrót uchodźców do swych domów.
Podkreślono także wagę zapewnienia bezpieczeństwa przybywającym do Jerozolimy i Ziemi Świętej pielgrzymom. To właśnie oni mogą być pomostami w przywracaniu pokoju w tym rejonie świata.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.