Młodzi zabrali głos

Już po raz czwarty w Radomiu odbył się Apel Młodych. Zgromadził rekordową jak do tej pory liczbę uczestników. Organizatorzy szacują, że było ich około 6 tysięcy.

Apel przebiegał pod hasłem "Bóg kocha i wzywa". Nim na radomskim deptaku rozpoczęły się śpiewy, tańce i modlitwa, młodzi mogli wysłuchać dwóch konferencji.

W Sali Koncertowej Urzędu Miejskiego było spotkanie z grupą Wyrwani z Niewoli. Tworzą ją raperzy, którzy przeżyli swoje osobiste nawrócenie. Ze zgromadzonymi na sali rapowali: "Dzisiaj dla Radomia ważna informacja - wszystko mogę w tym, który mnie umacnia".

- Spotkanie bardzo mnie zaskoczyło. W sposób poruszający opowiedzieli nam o swoim życiu. Wszyscy z ich historii mogliśmy wyciągnąć wniosek, że czasem nawet jak jest źle, to zawsze można wyjść na prostą - mówi Sylwia Długosz z parafii Jastrząb. Drugą konferencję w dolnym kościele MB Miłosierdzia wygłosił o. Adam Szustak, dominikanin i wędrowny rekolekcjonista.

Na scenie przed Urzędem Miejskim zabawę moderowali członkowie Ruchu Światło-Życie. Występowały zespoły Młodzi z Winkiem i Wyrwani z Niewoli oraz soliści. Przejmujące świadectwo swojego życia dała niepełnosprawna 24-letnia Asia.

W tym czasie Park Kościuszki zamienił się w strefę modlitwy i pojednania. Tam adorowano Najświętszy Sakrament i można się było wyspowiadać. Karolina Kosowska, Ola Kosowska i Zuzia Kalbarczyk z Radomia podkreślały, że jest świetna atmosfera i bardzo fajni ludzie. Chwaliły pomysł utworzenia strefy modlitw i pojednania.

- To nie jest taka spowiedź jak w kościele przy konfesjonale. Można indywidualnie porozmawiać z księdzem. I to są ważne rozmowy - mówi Karolina.

Po ponaddwugodzinnym koncercie na placu przy Parku Kościuszki został wystawiony Najświętszy Sakrament. Rozważania prowadził o. Adam Szustak.

- Możliwe, że ktoś z was jest teraz na dnie, jest w tak beznadziejnej sytuacji, że musi zagrzebać się mule. Owszem, są trudne chwile w życiu, ale zobaczcie: Chrystus jest wśród nas. Chce nam pomóc - mówił dominikanin.

Podczas Apelu Młodych była okazja do osobistego spotkania z bp. Henrykiem Tomasikiem. W pobliskiej kawiarni "Parkowa" odpowiadał na pytania młodzieży. A ci chcieli się dowiedzieć m.in., kiedy pojawiła się u naszego ordynariusza myśl o wstąpieniu do seminarium, jak wyglądają u nas przygotowania do Światowych Dni Młodzieży.

S. Donancja przyjechała z młodzieżą ze skarżyskiej Ostrej Bramy. - Jesteśmy dziś w Radomiu, ponieważ młodzież potrzebuje wspólnoty, potrzebuje, by zobaczyć, że inni też z radością i entuzjazmem wierzą. Potrzebuje napełnić się, by potem dawać świadectwo u nas - powiedziała.

Ks. Adam Włodek z Jastrzębia przywiózł 118 młodych. - To spotkanie pokazuje, że Kościół żyje, że Kościół jest młody. Poprzez takie koncerty i przez to, co oni robią w ciągu roku w parafii młodzi się otwierają i mogą zobaczyć, że jest coś więcej, niż tylko to, co się dzieje w niedzielę w kościele.

Z ks. Krzysztofem Bochniakiem z Wierzbicy przyjechało 90 osób. - Taka formuła Apelu Młodych jest bardzo dobra. Odpowiada ich zapotrzebowaniom, przede wszystkim wyjścia z ram, jakie widzą w Kościele - raz w tygodniu niedziela Msza św. i katecheza. Spotkanie z zespołem Wyrwani z Niewoli było dla nich strzałem w dziesiątkę. Podziwiałem młodzież, która była tak bardzo zasłuchana w świadectwo o Jezusie - mówi ks. Krzysztof.

Radości z tak dużej liczby uczestników Apelu Młodych nie kryje ks. Marek Adamczyk diecezjalny duszpasterz młodzieży.

- Szacujemy, że było ich od pięciu i pół do sześciu tysięcy, a więc znacznie więcej niż w roku ubiegłym - przyznaje. - Słuchając tych, którzy byli na scenie, pomyślałem sobie, że udało się nam oddać głos młodzieży. Mówią o Panu Bogu swoim językiem. Czasami nie tyle mówią, ile rapują, czy wyśpiewują w sposób bardzo szczery, autentyczny, wzruszający. Jak chociażby Asia, która opowiadała o swoim życiu. Teraz, jak patrzę mimochodem na kolejki osób stojących do księży, którzy spowiadają, to mogę myśleć o tym Apelu z taką wdzięcznością wobec Pana Boga - dodał.

"Gość Niedzielny" był patronem imprezy.

Młodzi ze swym pasterzem na wspólnej fotce   Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość Młodzi ze swym pasterzem na wspólnej fotce
Zapraszają do przygotowań na Światowe Dni Młodzieży w 2016 r


 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
22°C Poniedziałek
rano
30°C Poniedziałek
dzień
31°C Poniedziałek
wieczór
28°C Wtorek
noc
wiecej »