„Europa jest wspólnotą życia i przeznaczenia” – czytamy w komunikacie podsumowującym II Społeczne Dni Europejskie. Odbyły się one w Madrycie pod hasłem „Wiara chrześcijańska a przyszłość Europy”.
W wydarzeniu przygotowanym przez Radę Konferencji Biskupich Europy (CCEE) oraz Komisję Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) wzięło udział 200 delegatów z 31 krajów Starego Kontynentu. O swojej bliskości i modlitwie zapewnił ich również Papież Franciszek.
„Wobec kryzysu społecznego chrześcijanie mają wszystkie potrzebne narzędzia, aby tworzyć Europę bardziej braterską i solidarną, która postawi ludzką osobę w centrum swojego projektu” – czytamy w komunikacie. Panujący kryzys jest okazją, aby chrześcijanie zaangażowali się w sposób zdecydowany „na rzecz Europy solidarności i pokoju”. Takie jest pragnienie uczestników madryckiego spotkania: świeckich, osób zakonnych i biskupów. Ukazało ono bogactwo i różnorodność wkładu chrześcijan w rozwój społeczeństwa na kontynencie europejskim.
Oprócz wykładów uczestnicy mogli wziąć udział w szeregu warsztatów poświęconych m.in. przyszłości młodzieży europejskiej, imigracji, solidarności międzypokoleniowej oraz politykom prorodzinnym. Ważnym wydarzeniem było sobotnie czuwanie modlitewne w katedrze Almudena. Wspólnie z mieszkańcami Madrytu delegaci modlili się szczególnie o pokój w Europie i na Bliskim Wschodzie. Pamiętano także o wizycie Papieża Franciszka w Parlamencie Europejskim 25 listopada. Madryckie spotkanie zakończyła uroczysta msza w katedrze Almudena, której przewodniczył kard. Antonio María Rouco Varela. Przypomniał on o marszu w obronie życia, który w tym samym czasie odbywał się w 60 miastach w Hiszpanii.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.