Wszyscy powinni korzystać z dobrodziejstw wolnego rynku. Powinna o to zadbać Światowa Organizacja Handlu, zapewniając sprawiedliwsze normy międzynarodowej wymiany handlowej.
Zwrócił na to uwagę przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” w przesłaniu do uczestników forum tej organizacji, które rozpoczęło się dziś w Genewie. Słowa przedstawiciela Watykanu zostały odczytane zaraz po wystąpieniu sekretarza generalnego ONZ.
Kard. Peter Turkson wspomina o licznych dobrodziejstwach wolnego rynku. Rozwija się gospodarka, szerzy się postęp techniczny, pojawią się nowe miejsca pracy, wzbogaca się również kultura. W tym sensie handel może przyczyniać się do rozwoju. Niezbędne jest jednak odrzucenie barier protekcjonizmu, aby dać szansę również krajom najuboższym. Cytując Papieża Franciszka, kard. Turkson przypomniał, że obok niekwestionowanych osiągnięć współczesna przedsiębiorczość doprowadziła też do wykluczenia społecznego na szeroką skalę.
Watykański hierarcha szczegółowo wymienia negatywne konsekwencje niezrównoważonego i niesprawiedliwego handlu, w tym współczesne formy niewolnictwa. Gani również ochronę interesów wielkich korporacji, które bywają traktowane na specjalnych prawach. W tym kontekście szef społecznej dykasterii w Watykanie przypomina, że wolność zawsze musi iść w parze z odpowiedzialnością. Oznacza to, że wolny rynek musi uwzględniać wymogi sprawiedliwości społecznej i mięć na względzie dobro wspólne.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.