18 listopada 1965 r., podczas Soboru Watykańskiego II, kilkudziesięciu biskupów polskich podpisało orędzie, powstałe z inicjatywy kard. Bolesława Kominka.
To w nim – w "Liście biskupów polskich do niemieckich" – padła słynna deklaracja: "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie". Słowa te znalazły się przy wrocławskim pomniku kard. Kominka, wzniesionym w 40. rocznicę wystosowania listu. Co roku, w dniu jego podpisania, Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" gromadzi wrocławian przy pomniku, przypominając o historii orędzia.
Tym razem na początku spotkania zabrzmiał głos samego kard. Kominka – fragment jego homilii, wygłoszonej w katedrze wrocławskiej w lutym 1966 r. – W tym kazaniu kardynał mówi o sensie orędzia, broni go przed zarzutami ze strony komunistów – tłumaczył dyrektor wrocławskiego ośrodka Marek Mutor. – Kardynał rozumiał, że pojednanie polsko-niemieckie jest wynikiem polskiej racji stanu, a nie czymś jej przeciwnym.
Wiceprezydent Wrocławia Anna Szarycz przypomniała, że za rok obchodzić będziemy 50. rocznicę orędzia, do której już teraz Wrocław się przygotowuje. – Jest to karta historii, która pokazuje ducha naszego miasta, ducha zbliżenia, szacunku – mówiła.
Agata Combik /Foto Gość
18 listopada u stóp pomnika
– Po zbrodniach, które rozpoczęły się ze strony niemieckiej, bo to Niemcy rozpętały II wojnę światową, po tych wszystkich cierpieniach, udrękach, zniszczeniach, to właśnie biskupom jako pierwszym udało się wyciągnąć do siebie ręce – podkreślała konsul generalny Niemiec Elisabeth Wolbers. – Zdanie: "Przebaczamy i prosimy o wybaczenie" stanowiło podstawę do budowania naszych wzajemnych stosunków.
Ks. Rafał Hołubowicz, kanclerz wrocławskiej kurii, reprezentujący abp. Józefa Kupnego, podkreślił, że orędzie było nie tylko przełomowym wydarzeniem w relacjach między obu narodami, ale i świadectwem chrześcijańskiej postawy przebaczenia. Przewodniczył krótkiej modlitwie u stóp pomnika – modlitwie słowami św. Jana Pawła II, który również uczestniczył w wydarzeniach sprzed 49 lat.
______________
Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.