18 listopada 1965 r., podczas Soboru Watykańskiego II, kilkudziesięciu biskupów polskich podpisało orędzie, powstałe z inicjatywy kard. Bolesława Kominka.
To w nim – w "Liście biskupów polskich do niemieckich" – padła słynna deklaracja: "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie". Słowa te znalazły się przy wrocławskim pomniku kard. Kominka, wzniesionym w 40. rocznicę wystosowania listu. Co roku, w dniu jego podpisania, Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" gromadzi wrocławian przy pomniku, przypominając o historii orędzia.
Tym razem na początku spotkania zabrzmiał głos samego kard. Kominka – fragment jego homilii, wygłoszonej w katedrze wrocławskiej w lutym 1966 r. – W tym kazaniu kardynał mówi o sensie orędzia, broni go przed zarzutami ze strony komunistów – tłumaczył dyrektor wrocławskiego ośrodka Marek Mutor. – Kardynał rozumiał, że pojednanie polsko-niemieckie jest wynikiem polskiej racji stanu, a nie czymś jej przeciwnym.
Wiceprezydent Wrocławia Anna Szarycz przypomniała, że za rok obchodzić będziemy 50. rocznicę orędzia, do której już teraz Wrocław się przygotowuje. – Jest to karta historii, która pokazuje ducha naszego miasta, ducha zbliżenia, szacunku – mówiła.
Agata Combik /Foto Gość 18 listopada u stóp pomnika – Po zbrodniach, które rozpoczęły się ze strony niemieckiej, bo to Niemcy rozpętały II wojnę światową, po tych wszystkich cierpieniach, udrękach, zniszczeniach, to właśnie biskupom jako pierwszym udało się wyciągnąć do siebie ręce – podkreślała konsul generalny Niemiec Elisabeth Wolbers. – Zdanie: "Przebaczamy i prosimy o wybaczenie" stanowiło podstawę do budowania naszych wzajemnych stosunków.
Ks. Rafał Hołubowicz, kanclerz wrocławskiej kurii, reprezentujący abp. Józefa Kupnego, podkreślił, że orędzie było nie tylko przełomowym wydarzeniem w relacjach między obu narodami, ale i świadectwem chrześcijańskiej postawy przebaczenia. Przewodniczył krótkiej modlitwie u stóp pomnika – modlitwie słowami św. Jana Pawła II, który również uczestniczył w wydarzeniach sprzed 49 lat.
______________
Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.