Arcybiskup Lyonu już drugi raz w ostatnim czasie odwiedził Kurdystan.
Chrześcijanie Iraku są bardzo wdzięczni swym francuskim współwyznawcom za to, że w tym czasie cierpienia przybyli do nich z wizytą solidarności. Wskazuje na to patriarcha katolików obrządku chaldejskiego, Louis Raphaël Sako. Podkreśla, że szczególnie wymownym momentem tej wizyty była „pielgrzymka światła”, która w sobotę wieczorem przeszła ulicami Irbilu, antycypując uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. „Było to wydarzenie nadzwyczajne. Wzięło w nim udział ok. 10 tys. Irakijczyków, którzy dziękowali gościom z Francji za ich obecność i za to, że w ten sposób współuczestniczą w ich cierpieniach” – mówi abp Sako. Patriarcha zaznacza, że te małe gesty pamięci są dla mieszkańców Iraku niezwykle ważne.
„Wizyta w Iraku była dla nas wielką lekcją wiary” – mówi z kolei kard. Philippe Barbarin. Arcybiskup Lyonu już drugi raz w ostatnim czasie odwiedził Kurdystan. Tym razem towarzyszyło mu grupa ok. 100 francuskich wolontariuszy zaangażowanych w organizowanie pomocy dla irackich chrześcijan.
„W pielgrzymowaniu po ulicach Irbilu wzięli udział nie tylko chrześcijanie – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Barbarin. – Szli z nami także muzułmanie, którzy byli tym wydarzeniem bardzo poruszeni. Wszystko zakończyło się modlitwą u stóp figury Niepokalanej, gdzie wspólnie wysłuchaliśmy wideo-przesłania Papieża Franciszka. Był to inny obraz Iraku niż ten, o którym słyszymy codziennie. Było to doświadczenie braterstwa, nadziei i wiary. Pokazało nam, ludziom Zachodu, że tamtejsi chrześcijanie, mimo iż są prześladowani, nie boją się świadczyć o swej wierze w Chrystusa i wychodzić z nią na ulice, a my w Europie mamy już z tym przecież trudności. Oczywiście sytuacja jest bardzo trudna. Szkoły są pozamykane, brakuje wszystkiego, często ludzie nie mają się gdzie schronić przed zimnem. Zarazem jednak nie tracą nadziei, starają się normalnie żyć, choć nie mają za co, bo brakuje przecież pracy. Dlatego też Irakijczycy są szczególnie wdzięczni tym organizacjom międzynarodowym, które nie tylko przywożą im pomoc, ale także dają im zatrudnienie. My szczególnie będziemy się teraz starali o to, by ich dzieci mogły powrócić do szkół”.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.