Rebelianci ze Środkowoafrykańskiej grupy Seleka domagają się nagrody za przekazanie USA jednego z liderów ugandyjskiej Armii Oporu Pana (LRA), ściganego za zbrodnie wojenne Dominica Ongwena. Sama Seleka jest odpowiedzialna za masakry dokonywane na terenie RŚA.
Ongwen został pojmany przez rebeliantów Seleki, po 25-minutowej walce, po której poinformowali oni stacjonujące w pobliżu siły USA. USA oferowała do 5 milionów dolarów nagrody za informacje prowadzące do aresztowania lub przekazania zbrodniarza.
LRA odpowiada za porwania i wykorzystywanie tysięcy dzieci z północnej części Ugandy i krajów ościennych - chłopców do walki, dziewcząt jako seksualne niewolnice.
Ongwen znany jako "Biała Mrówka" prawa ręka Josepha Koniego, lidera LRA, jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za przestępstwa wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości. Sam został wcielony do LRA jako 10 letni dziecko. Jest odpowiedzialny za porwania, zniewalanie i zabójstwa. List gończy wysłano za nim w 2005 r.
Rząd Ugandy przyznaje, że wołałby sądzić Ongwena na terenie kraju, pomimo nacisków Międzynarodowego Trybunały Karnego, aby Ongwen był sądzony w Hadze. Prezydent Ugandy, Yoweri Museveni pozostaje jednak krytyczny wobec MTK, oskarżając Trybunał o nieuczciwe kierowanie sprawami wobec przywódców afrykańskich.
Rebelia LRA rozpoczęła się w 1987 rok na północy Ugandy. Na jej czele stanął samozwańczy prorok Joseph Koni, uzurpujący sobie walkę w imieniu ludu Acholi. Obecnie resztki LRA liczą ok. 500 rebeliantów rozproszonych pomiędzy Sudanem Południowym, Demokratyczną Republiką Kongo i Republiką Środkowoafrykańską.
USA wysłała na tereny obecności LRA około 100 osobową grupę żołnierzy, celem wsparcia poszukiwań przywódców tej militarnej sekty.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.