Spotkanie z prezydentem Filipin i przedstawicielami władzy relacjonuje wysłannik GN do Manili.
Odbudujcie fundamenty filipińskiego społeczeństwa opartego na stałych wartościach ludzkich, godności i praw człowieka. A to wymaga odrzucenia wszelkich forma korupcji – powiedział Papież podczas swojego pierwszego przemówienia w Manili.
W Pałacu Malacanang spotkał się prezydentem Benigno Aquino III, korpusem dyplomatycznym i przedstawicielami świata polityki. – Jest wiele głosów płynących z waszego kraju, że teraz, bardziej niż kiedykolwiek jest konieczne, aby liderzy polityczni odrzucili wszelki egoizm oraz korupcję i bardzo mocno zaangażowali się na rzecz dobra wspólnego – stwierdził Franciszek. Dodał, że stać się to może jedynie przez zmianę serca i mentalności.
Jakub Szymczuk /Gosc.pl
W Manili ubóstwa nie trzeba szukać. Jego oznaki widać niemalże na każdym kroku
Papież tłumaczył, że tylko kierowanie się uczciwością, rzetelnością oraz zaangażowaniem pozwoli urzędnikom zachować bogate zasoby ludzie i naturalne tego azjatyckiego archipelagu. Bez tego – jak podkreślił Papież – nie da się zbudować następnego pokolenia społeczeństwa pełnego sprawiedliwości, solidarności i pokoju.
W przemówieniu zawarł też mocne, bezpośrednie wezwanie do reform struktur społecznych, które utrwalają ubóstwo i wykluczenie biednych.
Franciszek pochwalił też Filipiny, podkreślając że to państwo przyczyniło się do budowania porozumienia i współpracy między azjatyckim narodami.
Gdy przed tym spotkaniem pytałem filipińskich dziennikarzy o jego przebieg, kilku z nich powiedziało, że politycy obawiali się zdecydowanych słów Papieża. – Franciszek nie spotykał się z nimi wyłącznie jako przywódca polityczny. Przede wszystkim jest przywódcą duchowym i staje po stronie ludzi. Prezydent i jego współpracownicy bali się, że Papież zrobi im publiczny rachunek sumienia i wytknie im zaniedbania, na które zwracają ludzie – mówił w rozmowie z GN Abner Mercado, jeden z najbardziej znanych dziennikarzy na Filipinach.
Reporter telewizji ABS CBN ma nadzieję, że krótkie, ale bardzo treściwe przemówienie stanie społecznych i politycznych wyznacznikiem dla ludzi angażujących się w życie publiczne.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.