Franciszek do polityków: Odrzućcie wszelką korupcję

Spotkanie z prezydentem Filipin i przedstawicielami władzy relacjonuje wysłannik GN do Manili.

Odbudujcie fundamenty filipińskiego społeczeństwa opartego na stałych wartościach ludzkich, godności i praw człowieka. A to wymaga odrzucenia wszelkich forma korupcji – powiedział Papież podczas swojego pierwszego przemówienia w Manili.

W Pałacu Malacanang spotkał się prezydentem Benigno Aquino III, korpusem dyplomatycznym i przedstawicielami świata polityki. – Jest wiele głosów płynących z waszego kraju, że teraz, bardziej niż kiedykolwiek jest konieczne, aby liderzy polityczni odrzucili wszelki egoizm oraz korupcję i bardzo mocno zaangażowali się na rzecz dobra wspólnego – stwierdził Franciszek. Dodał, że stać się to może jedynie przez zmianę serca i mentalności.

Franciszek do polityków: Odrzućcie wszelką korupcję   Jakub Szymczuk /Gosc.pl W Manili ubóstwa nie trzeba szukać. Jego oznaki widać niemalże na każdym kroku Papież tłumaczył, że tylko kierowanie się uczciwością, rzetelnością oraz zaangażowaniem pozwoli urzędnikom zachować bogate zasoby ludzie i naturalne tego azjatyckiego archipelagu. Bez tego – jak podkreślił Papież – nie da się zbudować następnego pokolenia społeczeństwa pełnego sprawiedliwości, solidarności i pokoju.

W przemówieniu zawarł też mocne, bezpośrednie wezwanie do reform struktur społecznych, które utrwalają ubóstwo i wykluczenie biednych.

Franciszek pochwalił też Filipiny, podkreślając że to państwo przyczyniło się do budowania porozumienia i współpracy między azjatyckim narodami.

Gdy przed tym spotkaniem pytałem filipińskich dziennikarzy o jego przebieg, kilku z nich powiedziało, że politycy obawiali się zdecydowanych słów Papieża. – Franciszek nie spotykał się z nimi wyłącznie jako przywódca polityczny. Przede wszystkim jest przywódcą duchowym i staje po stronie ludzi. Prezydent i jego współpracownicy bali się, że Papież zrobi im publiczny rachunek sumienia i wytknie im zaniedbania, na które zwracają ludzie – mówił w rozmowie z GN Abner Mercado, jeden z najbardziej znanych dziennikarzy na Filipinach.

Reporter telewizji ABS CBN ma nadzieję, że krótkie, ale bardzo treściwe przemówienie stanie społecznych i politycznych wyznacznikiem dla ludzi angażujących się w życie publiczne.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
19°C Sobota
dzień
20°C Sobota
wieczór
19°C Niedziela
noc
18°C Niedziela
rano
wiecej »