W Wietnamie świętowano 400-lecie przybycia jezuitów do tego kraju.
W centralnych uroczystościach, które odbyły się z udziałem 3 tys. wiernych w mieście Ho Chi Minh, uczestniczył przełożony generalny Towarzystwa Jezusowego o. Adolfo Nicolás. Komunistyczne władze nadal ograniczają działalność społeczną i edukacyjną jezuitów. Nadzieję budzi jednak duże zainteresowanie wietnamskiej młodzieży życiem zakonnym. Tamtejsza prowincja jezuicka liczy aktualnie 210 zakonników, z czego 140 to młodzi w trakcie formacji.
W Wietnamie przebywa kard. Fernando Filoni. Spotykając się w Hanoi z miejscowym episkopatem prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów podkreślił żywotność tamtejszego Kościoła, który znacząco przyczynia się także do rozwoju kraju. Zaznaczył przy tym potrzebę podtrzymywania ducha misyjnego wspólnot katolickich oraz cierpliwości i roztropności w działalności ewangelizacyjnej. Kard. Filoni spotkał się także z duchowieństwem prowincji Hanoi, przypominając zasady służące ewangelicznej spójności życia kapłanów, a zarazem wskazując na nowe wyzwania duszpasterskie, na przykład związane ze współczesnym niewolnictwem.
Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów przypomniał ponadto o wkładzie zagranicznych misjonarzy w rozwój Kościoła na Dalekim Wschodzie. Jego wizyta w Wietnamie zbiegła się z zakończeniem jubileuszu 400-lecia przybycia jezuitów do tego kraju.
To odpowiedź na decyzję USA o objęciu stali i aluminium dodatkowymi taryfami. Reszta czeka.
Dodatkowo resort handlu ogłosił osobne sankcje na podmioty z USA.
„Pociągał mnie Kościół katolicki: jest wiekowy, wiele przetrwał i udowodnił swoją stałość”.
Zapraszam do wspólnej modlitwy - przekazał w środę bp Zieliński.
Na terenie byłego niemieckiego obozu dla polskich dzieci odbędzie się Mała Droga Krzyżowa.
"Chodzi o to, kto jest właścicielem prawdy i kto ją interpretuje."