Reklama

Bierut odszedł do lamusa!

Z polskich miejscowości zniknęła prawdopodobnie ostatnia ulica jego imienia.

Reklama

Jeszcze na początku tego roku Bolesław Bierut był patronem jednej z ulic w Rudnicy koło Krzeszyc (diecezja zielonogórsko-gorzowska).

Wtedy to do władz gminy napisał Andrzej Zawistowski, dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie. Zaapelował, by pozbyć się komunistycznego patrona z miasta.

17 lutego podczas wiejskiego zebrania mieszkańcy ul. Bieruta w Rudnicy zgodzili się na zmianę nazwy na ul. Gorzowską.

Tę decyzję zaakceptowała 3 marca rada gminy Krzeszyce. - Uchwaliliśmy zmianę nazwy tej ulicy. Zleciłem już wykonanie nowych tablic - mówi Stanisław Peczkajtis, wójt gminy Krzeszyce.

Na ulicy Bieruta zachowały się trzy tabliczki z tą nazwą. Jedna z nich trafi do Fundacji Niepodległości z Lublina, druga trafi do izby pamięci w Zespole Szkół w Krzeszycach.

- Natomiast trzecia pozostała na prywatnym domu, bo właścicielka domu uważa, że powinien pozostać po tej nazwie jakiś ślad historii w miejscowości. Zgodziła się, aby na jej posesji stanęła tablica z informacjami, kim był Bolesław Bierut. Kolejne pokolenia powinny wiedzieć, że przyczynił się do śmierci wielu Polaków - tłumaczy wójt.

Dwie ostatnie tablice z napisem "Ulica Bieruta" wójt zdjął osobiście.

- To był taki sentymentalny gest. Mój ojciec był więziony przez reżim Bieruta w latach 50. XX wieku, wcześniej sowieci wywieźli rodzinę ojca na Syberię. Gdy demontowałem tabliczkę, w duchu powiedziałem sobie: „Tato, robię to dla Ciebie” - opowiada Stanisław Peczkajtis.

Andrzej Zawistowski z IPN zaproponował, aby dawną ulicę Bieruta ulicy zadedykować jednej z najbardziej znanych ofiar polskich komunistów: Danucie Siedzikównie ps. Inka. Wójt gminy Krzeszyce zaproponował inne rozwiązanie.

- Dla tej wyjątkowej dziewczyny mam godniejsze miejsce. Akurat w centrum Krzeszyc powstaje plac rekreacyjno-wypoczynkowy, który będzie służyć dla młodzieży. Właśnie mieliśmy rozpisać konkurs na patrona tego placu. Teraz myślę, że "Inka" będzie dobrym patronem dla naszej młodzieży. Jestem gotowy postawić tam stosowny obelisk - tłumaczy wójt i zapewnia, że będzie chciał przekonać do swojego pomysł mieszkańców i radnych.

Kim był Bolesław Bierut? Urodził się w 1892 roku pod Tarnobrzegiem. Szybko związał się z ruchem komunistycznym, za co kilka razy trafił do więzienia.

Od 1939 roku przebywał w ZSRR. Stalin namaścił go na przywódcę Polski Ludowej. W latach 1944-1947 był prezydentem Krajowej Rady Narodowej, w latach 1947-1952 - prezydentem RP, a od 1952 do 1954 - prezesem Rady Ministrów PRL. Jest odpowiedzialny za sowietyzację Polski i zwalczanie wszelkich tendencji niepodległościowych. Zmarł w Moskwie w 1956 roku.

To jego podpisem, jak przypomina Andrzej Zawistowski, „wysyłano bohaterów Polskiego Podziemia, w tym wielu żołnierzy wyklętych". Bierut zatwierdzał wyroki śmierci na żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Jak podaje historyk Marek Budniak z Zielonej Góry, od 1945 do 1955 roku - za udział w niepodległościowym podziemiu - na karę śmierci skazano 55 osób z regionu lubuskiego. 30 wyroków zostało wykonanych.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Czwartek
noc
-1°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
4°C Czwartek
wieczór
wiecej »

Reklama