Syryjczycy winni bronić jedności swego kraju i muszą sami decydować o jego przyszłości. Podkreślono to we wspólnym oświadczeniu katolickich i prawosławnych patriarchów Antiochii, którzy spotkali się wczoraj w Damaszku.
Tytuł ten noszą zwierzchnicy pięciu Kościołów wschodnich, w tym trzech katolickich, mianowicie melchickiego, syryjskiego i maronickiego, oraz greckoprawosławnego i syryjskoprawosławnego. To doroczne ekumeniczne spotkanie odbywało się w poprzednich latach w Libanie, ale tym razem na jego miejsce wybrano stolicę Syrii, by dodać otuchy w cierpieniach chrześcijanom tego kraju. Spotkanie gościł w swej damasceńskiej siedzibie greckoprawosławny patriarcha Antiochii Jan X Yazigi. Obok hierarchów Kościołów wschodnich wziął w nim udział również nuncjusz apostolski w Syrii, abp Mario Zenari.
Patriarchowie uznali za jedyną drogę wyjścia z kryzysu syryjskiego „rozwiązanie polityczne”. Podkreślili przy tym jednak konieczność przeciwdziałania przez siły globalne i regionalne dżihadystom z Państwa Islamskiego, a przynajmniej nieudzielania im żadnego poparcia. Przypomnieli wciąż nieznany los duchownych porwanych w Syrii i upomnieli się o prawa Palestyńczyków. Potępili też rasistowskie i konfesyjne czystki w Iraku, a polityków libańskich wezwali do wyboru prezydenta.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Do awarii doszło ok. godz. 12.30. W Madrycie nie działają m.in. sygnalizacja świetlna i metro.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.
Jednocześnie powiedział, żę jest zaskoczony i zawiedziony dalszym rosyjskim bombardowaniem Ukrainy.
Duchowny odwiedza Polskę. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.