- Westerplatte ma wartość uniwersalną. Jest ważne nie tylko w wymiarze Gdańska, ojczyzny, ale i całego świata. Symbolizuje zmaganie o pokój, o sprawiedliwość - mówił 13 czerwca podczas uroczystości poświęcenia tablicy na Westerplatte abp Sławoj Leszek Głódź.
Około 200 osób zgromadziło się w sobotnie popołudnie u stóp pomnika na Westerplatte, aby uczestniczyć w uroczystości poświęcenia tablicy upamiętniającej obecność i słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane 12 czerwca 1987 roku podczas pamiętnego spotkania z młodzieżą.
Oprócz przedstawicieli środowisk opozycji solidarnościowej, w spotkaniu uczestniczyli gdańscy samorządowcy. Tablicę poświęcił abp Głódź, metropolita gdański.
- Dobrze, że dzisiaj Westerplatte otwiera ramiona ku pojednaniu, pamięci i wartościom. Przemówienie Jana Pawła II tu, na Westerplatte, ma wymiar uniwersalnych wartości, których trzeba wciąż bronić, którymi trzeba żyć i które trzeba społeczeństwu wpajać. Jeżeli tego nie ma, pozostaną wspominki, a my będziemy zamieniać się w weteranów i kombatantów. Ale to nie generuje nic dobrego - mówił do zgromadzonych metropolita. - To zadanie ciąży dzisiaj na szkole, samorządach, na Kościele i rodzinie. Potrzebny jest powrót do wartości - zaznaczał hierarcha. - Chwała i cześć należą się Stowarzyszeniu „Godność” i panu Czesławowi Nowakowi - dodał arcybiskup.
- My, byli więźniowie, fundatorzy tej tablicy, jesteśmy wdzięczni św. Janowi Pawłowi II za to, że przybywając z pielgrzymką do ojczyzny w 1983 i 1987 roku, dwukrotnie uwalniał nas z więzień, bo wymuszał na władzach komunistycznych amnestie - mówił Czesław Nowak, prezes Stowarzyszenia „Godność”. - Tą tablicą chcieliśmy spłacić dług za troskę ojca świętego o ludzi represjonowanych - podkreślał. - Tu, na Westerplatte, papież chciał nie tylko spotkać się z bohaterskimi obrońcami, ale i z młodzieżą, aby jej powiedzieć, jak można mądrze żyć i walczyć o wolną ojczyznę, bronić wiary i rodziny, niekoniecznie z bronią w ręku - zaznaczał C. Nowak.
- Bardzo dziękuję członkom Stowarzyszenia „Godność” na czele z prezesem Czesławem Nowakiem, wieloletnim radnym miasta Gdańska i działaczem NSZZ „Solidarność", za to, że wystąpili z inicjatywą utrwalenia naszej pamięci w postaci tej tablicy - mówił Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Jestem pewien, że turyści odwiedzający Westerplatte będą się przy tej tablicy zatrzymywać i uświadamiać sobie, że i na Westerplatte był ojciec święty Jan Paweł II. Być może wielu zainspiruje się tym, żeby sięgnąć do całego przemówienia z 1987 roku - dodał prezydent Adamowicz.
Tablica powstała z inicjatywy Stowarzyszenia „Godność”, a pieniądze na jej wykonanie zebrali więźniowie polityczni z czasów PRL. W większości pochodziły z niewielkich odszkodowań, jakie zostały im przyznane po latach procesów. Przygotowanie terenu wokół tablicy sfinansowało miasto.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.