Górale prowadzący owce zakopiańską ulicą, taternicy w strojach z początku XX w., zimowy widok z kolejki na Kasprowy Wierch i przedwojenne kąpielisko na Jaszczurówce można zobaczyć na zdjęciach prezentowanych na plenerowej wystawie przy ul. Karowej w Warszawie.
Na ekspozycji "Tatrzańska Atlantyda" przygotowanej przez Dom Spotkań z Historią i Tatrzański Park Narodowy można zobaczyć blisko 30 fotografii ukazujących Tatry z lat 1860-1960. Jak podkreślają organizatorzy, to "fotograficzna opowieść o Podhalu, które bezpowrotnie zmieniło się wraz z postępem cywilizacji i masową turystyką".
Autorami zdjęć są znani artyści i osoby związane z Zakopanem m.in. prekursor fotografii małoobrazkowej w Polsce Antoni Wieczorek; popularny zakopiański fotografik Władysław Werner; malarz i fotograf, współtwórca Towarzystwa Tatrzańskiego i autor przewodników tatrzańskich Walery Eljasz-Radzikowski; kompozytor i dyrygent Mieczysław Karłowicz, a także jeden z pierwszych fotografów Tatr Awit Szubert.
Autorów części fotografii nie udało się zidentyfikować, podobnie jak dat ich powstania.
Można na nich zobaczyć m.in. narciarzy na ośnieżonych stokach, taterników w drodze na Giewont i pejzaż góry z II połowy XIX w. jeszcze bez charakterystycznego krzyża na szczycie, sondowanie lawiny nad Czarnym Stawem Gąsienicowym czy łódź na Morskim Oku.
Na fotografiach znaleźli się również członkowie Kompanii Wysokogórskiej podczas zajmowania Spiszu przez wojska polskie w 1919 r., stada owiec w Dolinie Pięciu Stawów, kamieniołomy tatrzańskie, pasterskie szałasy i przedwojenne schroniska. Zdjęcia przybliżają także często jeszcze dziką i niedostępną tatrzańską przyrodę, a także stroje oraz architekturę popularną na Podhalu w XIX i XX w.
Wystawa jest wyborem zdjęć z albumu Piotra Mazika "Tatrzańska Atlantyda". "Znam Tatry bardzo dobrze od lat pracując jako przewodnik. Mam z nimi codzienny kontakt zawodowo, a także prywatnie, dla przyjemności. Z racji innych aktywności sporo czasu spędzam również w archiwach muzealnych, gdzie obejrzałem już setki zdjęć Tatr. I okazało się, że na wielu z nich nie potrafiłem tych moich gór rozpoznać, zidentyfikować prezentowanych miejsc. Uznałem, że ciekawe będzie podzielenie się tymi moimi zaskoczeniami z innymi i zebranie w albumie tych niespodziewanych, zaskakujących zakątków, ukazujących często nieznane oblicze Tatr" - opowiadał PAP Mazik.
Jak zaznaczył, na fotografiach znalazło się wiele miejsc dawniej ważnych lub znanych np. schroniska czy basen na Jaszczurówce lub typy aktywności, które się kompletnie zmieniły. "Możemy na nich zobaczyć Tatry dawne, dzikie, niedostępne oraz ich mieszkańców i sympatyków w sytuacjach, z którymi dzisiaj już się nie zetkniemy. To tytułowa +Tatrzańska Atlantyda+, która przetrwała już jedynie na fotografii" - podsumował autor albumu.
Wystawa "Tatrzańska Atlantyda" będzie dostępna dla zwiedzających do 30 sierpnia na skwerze u zbiegu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.