Stara liturgia tętniąca życiem

Od niedzieli 16 sierpnia w sanktuarium maryjnym w Licheniu trwają warsztaty liturgii tradycyjnej Ars Celebrandi. Jest to największe wydarzenie tego rodzaju w całej Europie centralnej.

Dwustu uczestników z kraju i zagranicy, w tym ponad 40 kapłanów – wśród nich powszechnie znany i lubiany ks. Jan Kaczkowski, a także ministranci, śpiewacy i organiści – uczy się celebrować Msze św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (tzw. trydenckie): recytowane, śpiewane i solenne, służyć do Mszy św., śpiewać chorał gregoriański i liturgiczną muzykę polifoniczną czy grać na organach. Zadbano nawet o warsztat koronkarstwa i konserwacji szat liturgicznych.

Swymi umiejętnościami dzielą się z uczestnikami warsztatów doświadczeni praktycy, w tym tak znani muzycy jak śpiewak, kompozytor i chórmistrz Paweł Bębenek oraz wirtuoz organów Robert Hugo z Pragi czeskiej.

Warsztaty rozpoczęła Msza św. solenna, celebrowana przez ks. Pawła Korupkę, duszpasterza środowiska tradycji łacińskiej w diecezji szczecińsko-kamieńskiej. W kazaniu ks. Korupka podkreślił, że podstawową wskazówką, jaką daje nam Chrystus, jest miłować i czcić Boga, a drugiego człowieka miłować jak siebie samego. To wezwanie ma być myślą przewodnią całych warsztatów.

„Nie robimy tego dla pustego pojęcia piękna, dla jakiejś osobistej fascynacji, ale czynimy to tylko i wyłącznie ku większej chwale Pana Boga. Każdy gest, każdy krok, każda szata, każda wyśpiewana nuta są ad maiorem Dei gloriam – ku większej Boga chwale – stwierdził kaznodzieja. – Piękno zaś obecne w liturgii ma nas prowadzić do miłości i służby drugiemu człowiekowi” – dodał.

W poniedziałek 17 sierpnia obchodzone jest wspomnienie św. Jacka Odrowąża, pierwszego polskiego dominikanina. Z tej okazji organizatorzy warsztatów Ars Celebrandi przewidzieli wyjątkowe wydarzenie: celebrację uroczystej Mszy św. w rycie dominikańskim – liczącym 750 lat obrządku liturgicznym odrębnym od rytu rzymskiego, cechującym się własnymi tekstami i zwyczajami liturgicznymi oraz odmiennym od powszechnie znanego śpiewem chorałowym. Sprawować Mszę św. w tym rycie mają prawo wyłącznie ojcowie dominikanie.

Z kolei w środę 19 sierpnia warsztaty liturgiczne Ars Celebrandi odwiedzi gość specjalny, bp Athanasius Schneider z Kazachstanu. Hierarcha odprawi w Licheniu Mszę św. pontyfikalną i nieszpory pontyfikalne, a także opowie o swojej najnowszej książce pt. „Corpus Christi”.

Warsztaty Ars Celebrandi odbywają się już po raz drugi. Potrwają do niedzieli 23 sierpnia. Ich organizatorem jest Stowarzyszenie Una Voce Polonia.

Honorowy patronat nad warsztatami liturgicznymi Ars Celebrandi sprawuje biskup włocławski Wiesław Mering.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Piotr
  18.08.2015 09:43
  Szanowni Państwo, przypomnijmy kilka zasadniczych faktów:
  1. Papież Benedykt XVI, rozszerzając możliwości sprawowania Mszy w dawnym rycie określone przez św. Jana Pawła II, przestrzegł w "Summorum Pontificum" przed błędem w postaci przeciwstawiania sobie obu form rytu rzymskiego. Obie formy są tradycją Kościoła i mają takie same prawa do istnienia i ubogacania obrządku łacińskiego. Papież Franciszek podtrzymuje to stanowisko, zarazem przestrzega przed stawianiem formy nadzwyczajnej w opozycji do formy zwyczajnej, która ma charakter podstawowy.
  2. Ryt rzymski w obu formach jest tylko wycinkiem całego bogactwa rytów katolickich zachodnich i wschodnich. Piękno tradycji Kościoła Chrystusowego jest znacznie większe, dlatego emocje świadczą zapewne o dobrej woli, ale i zbyt ciasnym spojrzeniu.
  3. Zmiany w tzw. liturgii trydenckiej wprowadził już św. Pius X (praktyka częstej Komunii św.) a idea reformy stopniowo dojrzewała - jej pierwsze elementy wprowadził Pius XII, który w "Mediator Dei" podkreślił znaczenie tradycji liturgicznej. W tym czasie był już rozwinięty tzw. ruch liturgiczny, którego przedstawiciele (kapłani - liturgiści) opracowywali propozycje zmian. Encyklika Piusa XII dowodzi, że była to sprawa szeroko dyskutowana a pewne zmiany w podejściu kolejnych papieży świadczą o korygowaniu wątpliwości. Owszem, w tak ważnej sprawie nie obeszło się bez kontrowersji, ale teorie spiskowe kompromitują się w świetle potwierdzonych faktów.
  4. Edycja Mszału Rzymskiego jest kompetencją papieża, sobór pragnął tylko wskazać kierunek i nie musiał w tym celu opisywać wszystkich możliwych pomysłów, które były przedmiotem późniejszych prac.
  5. Żadne zdanie obecnego Mszału nie zachęca do nadużyć i innych dziwnych zachowań, jakie niestety od czasu do czasu zdarzają się głównie na Zachodzie. Widać tu raczej problem pychy niektórych ludzi i braku posłuszeństwa, ale to choroba całej cywilizacji postmodernistycznej. Co więcej, nadużycia zdarzały się też w dawnym rycie, choć specyfika tego rytu sprawia, że mniej rzucają się w oczy.
  6. Osobiście jestem za współistnieniem i wzajemnym ubogacaniem się obu form rytu rzymskiego. Zasadniczą zaletą formy zwyczajnej jest nacisk na Słowo Boże i zaangażowanie wiernych. Poza tym, przyjdą nowe czasy i kolejne pokolenia, które ubogacą Kościół mając perspektywę różnych doświadczeń. Tak jak powiedział Benedykt XVI: Chrystus zatroszczy się o swój Kościół i nie pozwoli Mu zginąć.

  Z Bogiem!
 • Ajja
  19.08.2015 08:30
  Dziękuję za ten materiał. Już myślałam że przegapiliście to wydarzenie.
 • zwyczajny katolik
  19.08.2015 09:28
  Tym, co mówią, że przecie kiedyś też były zmiany, że na Soborze Trydenckim...:
  Trzeba więc powrócić do tego, od czego w wyniku nieuprawnionych rekonstrukcji się oderwano, uznając stare za przestarzałe i gorsze albo za narośl, tak jakby Duch Święty spał przez niemal dwadzieścia wieków, a tu nagle, się obudził. Nie, Duch Święty nie spał! Dlatego zmiana tego nad czym czuwał była oderwaniem się od Ducha Świętego, podważeniem wiary decydującej o tożsamości Kościoła. Powiesz, że nad zmianami też czuwał. A ja odpowiem, że to twierdzenie broni tzw. Tradycjonalistów, którzy właśnie całe wieki ciągłego rozwoju form kultu bronią przed rewolucją. Duch Święty nie mógł sobie zaprzeczać. Tu logiczny jest tylko organiczny wzrost, a zmiany takie, jak stół wysunięty do przodu, Krzyż na boku i kapłan zwrócony “do ludu”, nie mają żadnego uzasadnienia w Tradycji, są zupełną, rewolucyjną nowością. REFORMA ZMIENIŁA NIESTETY TO, CO POMIMO WIELKIEJ
  RÓŻNORODNOŚCI DAWNYCH, RÓWNIEŻ WSCHODNICH OBRZĄDKÓW BYŁO W
  NIEMAL WSZYSTKICH NIEZMIENNE:
  KRZYŻ NA ŚRODKU,
  ZWRÓCENIE SIĘ KAPŁANA WRAZ Z LUDEM W TĄ SAMĄ STRONĘ,

  BALASKI/IKONOSTAS,

  MISTERIUM,
  POCZUCIE

  NIEZMIENNOŚCI RYTU.

  STANOWIŁO TO STRUKTURĘ DŁUGIEGO TRWANIA- RDZEŃ DECYDUJĄCY O

  TOŻSAMOŚCI CHRYSTUSOWEGO PRZESŁANIA.
  UCZCIWOŚĆ NAKAZUJE SIĘ Z TYCH ZMIAN WYCOFAĆ, ponieważ OPARTE SĄ NA KRZYWDZĄCYCH SĄDACH.
 • rst
  23.08.2015 19:11
  "...pomysł ks. Bugniniego na to, by zastąpić Missale Romanum pan-chrześcijańskim zbiorem modlitw, w którym każde z wyznań znajdzie coś dla siebie mógł być i w rzeczywistości był tragiczną w swych skutkach decyzją.
  Kardynał Joseph Ratzinger, pisząc o tym co dokonało Consilium ks. Bugniniego z łacińskim rytem stwierdził: „Rezultatem tejże (reformy) wcale nie było ożywienie liturgii, ale jej dewastacja. Liturgię – owoc ciągłego rozwoju zastąpiła liturgia sfabrykowana (…). Wyszło się z żywego procesu wzrostu i rozwoju by zastąpić go sfabrykowanym produktem. Nie chciano więcej iść drogą "stawania się" i dojrzewania organicznego rozumienia Boga, i zamieniono ją – jak gdyby to była jakaś produkcja techniczna – fabrykacją, banalnym produktem chwili..."
  to fragment wypowiedzi księdza Krzysztofa Irka, znawcy liturgii przedsoborowej:
  http://mojecogitarium.blogspot.com/2010/10/moje-piec-groszy-na-temat-reformy_15.html
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  3°C Czwartek
  wieczór
  0°C Piątek
  noc
  -1°C Piątek
  rano
  3°C Piątek
  dzień
  wiecej »