O podjęcie zbiorowych działań dla ochrony ubogich i pomocy krajom rozwijającym się zaapelowali do uczestników lipcowego (8-10 lipca) szczytu G8 w L’Aquili we Włoszech katoliccy biskupi biorących w nim udział państw.
Wspólne przesłanie podpisali przewodniczący episkopatów Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Rosji i USA, a także obu brytyjskich konferencji biskupów: Anglii i Walii oraz Szkocji.
„Nasza tradycja moralna zobowiązuje Kościół do ochrony ludzkiego życia i godności, zwłaszcza gdy chodzi o najsłabszych” – piszą biskupi do przywódców G8. Nawiązując do obecnego kryzysu finansowego i gospodarczego, zwracają uwagę, że ubodzy, którzy najmniej się do niego przyczynili, najbardziej odczują jego skutki. Episkopaty wzywają do zapobieżenia dalszym kryzysom finansowym i dotrzymania zobowiązań, by zwiększyć pomoc i osiągnąć Milenijne Cele Rozwoju, zwłaszcza w Afryce. Zalecają większe partnerstwo z krajami rozwijającymi się, by ich mieszkańcy mieli czynny udział w podejmowanych tam reformach. Apelują o położenie kresu zbrojnym konfliktom. Katoliccy biskupi siedmiu najbardziej rozwiniętych państw świata i Rosji przypominają, że ochrona ubogich i samej planety to nie cele ze sobą sprzeczne, ale moralny priorytet. Wzywają do pomocy ubogim i krajom na drodze rozwoju w dostosowywaniu się do skutków zmian klimatycznych. Swoje przesłanie kończą zapewnieniem o modlitwie, by na szczycie G8 w L’Aquili podjęto konkretne kroki w walce z ubóstwem.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.