Biskupi wołają o walkę z ubóstwem

O podjęcie zbiorowych działań dla ochrony ubogich i pomocy krajom rozwijającym się zaapelowali do uczestników lipcowego (8-10 lipca) szczytu G8 w L’Aquili we Włoszech katoliccy biskupi biorących w nim udział państw.

Wspólne przesłanie podpisali przewodniczący episkopatów Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Rosji i USA, a także obu brytyjskich konferencji biskupów: Anglii i Walii oraz Szkocji.

„Nasza tradycja moralna zobowiązuje Kościół do ochrony ludzkiego życia i godności, zwłaszcza gdy chodzi o najsłabszych” – piszą biskupi do przywódców G8. Nawiązując do obecnego kryzysu finansowego i gospodarczego, zwracają uwagę, że ubodzy, którzy najmniej się do niego przyczynili, najbardziej odczują jego skutki. Episkopaty wzywają do zapobieżenia dalszym kryzysom finansowym i dotrzymania zobowiązań, by zwiększyć pomoc i osiągnąć Milenijne Cele Rozwoju, zwłaszcza w Afryce. Zalecają większe partnerstwo z krajami rozwijającymi się, by ich mieszkańcy mieli czynny udział w podejmowanych tam reformach. Apelują o położenie kresu zbrojnym konfliktom. Katoliccy biskupi siedmiu najbardziej rozwiniętych państw świata i Rosji przypominają, że ochrona ubogich i samej planety to nie cele ze sobą sprzeczne, ale moralny priorytet. Wzywają do pomocy ubogim i krajom na drodze rozwoju w dostosowywaniu się do skutków zmian klimatycznych. Swoje przesłanie kończą zapewnieniem o modlitwie, by na szczycie G8 w L’Aquili podjęto konkretne kroki w walce z ubóstwem.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  26°C Poniedziałek
  dzień
  27°C Poniedziałek
  wieczór
  23°C Wtorek
  noc
  19°C Wtorek
  rano
  wiecej »