Biskupi Afryki sprzeciwiają się zdecydowanie ideologicznemu neokolonializmowi.
„Jako pasterze czujemy się głęboko zranieni atakiem na rodzinę, na wszystko co święte, atakiem na prawidłowy rozwój naszej młodzieży, która jest przyszłością Afryki, atakiem na godność kobiety i szacunek dla starszych” – to fragment apelu wystosowanego przez 45 biskupów, wśród nich 10 kardynałów, reprezentujących 41 krajów Czarnego Lądu. Biskupi sprzeciwiają się zdecydowanie ideologicznemu neokolonializmowi i jak piszą: „obrzydliwej kampanii promującej w Afryce cywilizację śmierci”.
Afrykańskich hierarchów oburza szczególnie próba zaszczepienia przez Zachód swoich idei po pretekstem okazywania pomocy humanitarnej, propagowania idei wolności i równości oraz „prawa na zdrowie seksualne i reprodukcyjne”. Biskupi pytają się na jakiej podstawie „zachodnie organizacje, które reprezentują wyłącznie własne interesy ideologiczne, roszczą sobie prawo do narzucania krajom afrykańskim swojej wizji świata”? Biskupi sprzeciwiają się zdecydowanie inwestowaniu miliardów dolarów w szerzenie antykoncepcji i aborcji na ich kontynencie. Szczególnie niepokoi ich propaganda gender, która traktuje macierzyństwo oraz małżeństwo kobiety i mężczyzny jako “dyskryminacyjny stereotyp”.
“My, Afrykańczycy mówimy zdecydowanie NIE tym planom, które chcą zabić nasz kontynent. Papież Franciszek polecił nam byśmy byli „bojownikami przeciw kolonizacji prowadzonej przez nowe ideologie, których celem jest zniszczenie naszych rodzin. Te ideologie nie są owocem modlitwy i zażyłości z Bogiem, lecz nowym niewolnictwem”. Afrykańscy biskupi zwracają też uwagę światowych liderów na ich odpowiedzialność przed Bogiem za kierowanie ludzkością. Apel został przesłany do wszystkich rządów w Afryce i Sekretarza Generalnego ONZ w związku z zaczynającym się 25 września w Nowym Jorku Szczytem Zrównoważonego Rozwoju podczas którego wystąpi Ojciec Święty.
Dogmat, uznający Maryję za Matkę Boga, został po raz pierwszy ogłoszony na soborze w Efezie w 431 r.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.