Krakowskie uczelnie wyższe deklarują przyjmowanie studentów spośród uchodźców.
W środę 23 września deklarację w tej sprawie złożyły władze Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.
- UPJP II chce wesprzeć młodych ludzi, którzy zmuszeni są uciekać ze swoich krajów i zapewnić im możliwość studiów u nas. Władze uczelni zdecydowały o ufundowaniu 10 stypendiów dla uchodźców. Zostaną oni także zwolnieni z opłaty za studia. Szczegółowe zasady przyjęcia takich osób zostaną opracowane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Chętnie także zapewnimy im wsparcie w odnalezieniu się w nowym mieście. Jesteśmy gotowi pomóc uchodźcom zdobywać wiedzę i rozwijać się, pomimo sytuacji, w jakiej się znaleźli - poinformowała Monika Wiertek, rzecznik uczelni.
- Z naszej strony to nie tylko odpowiedź na list pani minister nauki i szkolnictwa wyższego skierowany do rektorów polskich uczelni, ale także na apel papieża Franciszka, który namawia Kościół do pomocy uchodźcom. Jako uniwersytet papieski chcemy również włączyć się do tej pomocy - dodała M. Wiertek.
Przyjęcie studentów spośród uchodźców zadeklarowały również Uniwersytet Jagielloński i Akademia Górniczo-Hutnicza. - Deklarujemy przyjęcie na studia uciekinierów zmuszonych do opuszczenia swoich krajów z powodów politycznych - oświadczył prof. Wojciech Nowak, rektor UJ.
Uczelnia zwolni studentów-uchodźców z opłat za studia oraz zapewni im stypendia i kursy języka polskiego. Nie określono jeszcze liczby studentów, którzy mogliby być przyjęci w trybie nadzwyczajnym na UJ. Władze uniwersytetu czekają m.in. na rozporządzenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które określiłoby zasady przyjmowania studentów-uchodźców.
20 studentów ze środowiska uchodźców chce przyjąć Akademia Górniczo-Hutnicza. - W murach uniwersytetów znajdowali często schronienie ludzie wybitni, ale niemogący realizować swoich ambicji we własnym domu. Stojąc w obliczu, jak się wydaje, najpoważniejszego kryzysu imigracyjnego w historii Europy, chciałbym zadeklarować współpracę i pomoc młodym ludziom, którzy - nie z własnej winy - muszą uciekać ze swoich krajów - poinformował rektor AGH prof. Tadeusz Słomka.
Uczelnia zapewni studentom mieszkanie i utrzymanie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.