Tymoteusz Bies, Rafał Błaszczyk i Łukasz Piotr Byrdy zagrają jako pierwsi podczas rozpoczynających się w sobotę 3 października przesłuchań XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Kolejność występów losowano w środę w Warszawie.
W publicznym losowaniu kolejności występów pianistów w Konkursie uczestniczyli: minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Małgorzata Omilanowska i dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener. Literę "B", od której rozpocznie się kolejność występów, wylosowała min. Omilanowska.
Po trzech Polakach wystąpi dwoje pianistów z Włoch: Michelle Candotti oraz Luigi Carroccia, następnie dwie Rosjanki - Galina Chistiakova i Irina Chistiakova, potem kolejno - Seong-Jin Cho z Korei Południowej, Brytyjczyk Ashley Fripp, a pierwszą dziesiątkę zamknie Yasuko Furumi z Japonii.
W konkursie wystąpi 78 pianistów. Lista z podaniem kolejności przesłuchań będzie dostępna m.in. na stronie organizatora konkursu Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina (www.nifc.pl).
"Szanowni państwo, nie wiem jak wy, ale my tu w Polsce jesteśmy przekonani, że Konkurs Chopinowski jest najważniejszy na świecie - powiedziała w środę witając uczestników konkursu minister kultury Małgorzata Omilanowska. - Nasze doświadczenie, a to jest już 17. konkurs, pokazuje, że zawsze typowany jest zwycięzca, który potem robi wielką karierę na świecie".
Minister mówiła, że przez 23 dni konkursu cała Polska wstrzymuje oddech i słucha muzyki Chopina. "A emocje, które towarzyszą ostatniemu etapowi, doprowadzają do kłótni w rodzinie. Pamiętajcie więc, że to, jak zagracie w następnych tygodniach, będzie słuchane i oceniane nie tylko przez jurorów, ale przez polską publiczność i publiczność dużej części świata".
"Dla mnie najbardziej ekscytująca jest myśl - mówiła min. Omilanowska - że tutaj na tej sali siedzi ktoś, kto za trzy tygodnie wygra konkurs, a za trzy lata będzie znał go cały świat. Zwycięzca będzie tylko jeden, ale wygrani już w tej chwili jesteście wy wszyscy, którzy przeszliście przez bardzo trudne eliminacje i skłoniliście jury do bardzo trudnych wyborów. Wszystkim i każdemu z osobna życzę, aby okazał się zwycięzcą".
Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener powiedział, że to dzięki pianistom konkurs trwa i rozkwita. "To państwa sztuka - mówił - to państwa tytaniczna praca, determinacja, która obserwowaliśmy od października poprzedniego roku, kiedy zaczęły napływać pierwsze zgłoszenia, następnie w kwietniu tutaj w Warszawie, powoduje, że Konkurs Chopinowski może kontynuować swoją wspaniałą tradycję. Liczę, że wszyscy państwo zachowają w pamięci Konkurs Chopinowski jako niezwykłą, wspaniałą przygodę" - dodał.
I etap konkursowych przesłuchań rozpocznie się w sobotę 3 października, a zakończy się 7 października. Przesłuchania II etapu odbędą się w dniach 9-12 października, III etapu - od 14 do 16 października. W dniach 18-20 października odbędą się przesłuchania finału. 20/ 21 października nastąpi ogłoszenie wyników konkursu.
Koncert laureatów i wręczenie nagród zaplanowano na 21 października. Powtórzenie koncertu laureatów - na 22 i 23 października. 22 października nastąpi uroczystość wręczenia nagród pozaregulaminowych.
Transmisje ze wszystkich przesłuchań konkursowych, rozmowy ze znawcami pianistyki, komentarze i sylwetki uczestników - to wszystko od 3 do 21 października będzie można zobaczyć w TVP Kultura, która na czas konkursu uruchomi specjalne studio telewizyjne w Filharmonii Narodowej.
Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina to jeden z najstarszych konkursów muzycznych na świecie o wielkim prestiżu i światowym rozgłosie. Pierwszy Konkurs Chopinowski odbył się w 1927 r. Konkurs odbywa się co pięć lat. Laureatem ostatniego konkursu w 2010 r. została Rosjanka Julianna Awdiejewa, a w 2005 r. Polak Rafał Blechacz.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.