Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie doświadczają w całej pełni Krzyża Chrystusa i dlatego mają trwałe miejsce w sercu Kościoła, Papieża i Stolicy Apostolskiej – zapewnił kard. Pietro Parolin, zwracając się do nowego nuncjusza apostolskiego w Iraku i Jordanii.
Dziś wieczorem watykański sekretarz stanu osobiście udzielił mu święceń biskupich w Bazylice Watykańskiej. W homilii przyznał, że misja, którą Papież powierzył abp. Albertowi Ortedze Martinowi jest szczególnie trudna, wymaga od niego mądrości i roztropności. Dla chrześcijan w Iraku i Jordanii ma być znakiem bliskości Papieża i całego Kościoła.
„Spoglądając na chrześcijan na Bliskim Wschodzie, myślimy o sile ich wiary – mówił kard. Parolin. – Wielu z nich, w odróżnieniu od bogatego młodzieńca z Ewangelii, opuściło wszystko, aby dalej iść za Jezusem. Wielu musiało porzucić swe domy i dobra, a nawet ojczyznę, aby nadal świadczyć o swej wierze. Wyzbyli się pozornych zabezpieczeń tego świata, aby ustrzec swą przyjaźń z Panem. W obliczu tego cierpienia i świadectwa Kościół modli się nieprzerwanie i zabiega o podjęcie wszelkich możliwych inicjatyw, które mogłyby powstrzymać rękę oprawców. Obecność nuncjusza w Iraku jest wymownym znakiem tego, że Kościół nie opuszcza swych dzieci w chwili próby, ale jednoczy się z nimi w ich cierpieniu, modli się za nich i jest z nimi solidarny”.
Nowy nuncjusz w Iraku i Jordanii abp Alberto Ortega Martin ma 52 lata i jest Hiszpanem. W watykańskiej służbie dyplomatycznej pracuje od 1997 r. Dotychczas pełnił swą misję papieskich placówkach w Nikaragui, RPA i Libanie, a także w Sekretariacie Stanu.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.