Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych uruchomiło e-uniwersytet.
Kogo interesują tematy na tyku wiary i rozumu, kto chce szukać Boga poprzez odkrywanie porządku stworzonego przez Niego wszechświata, albo kto po prostu szuka odpowiedzi na istotne pytania egzystencjalne, ...może się zapisać na uniwersytet. Ale spokojnie, nie trzeba wracać do czasów studenckich, przerywać pracy zawodowej czy zostawiać na długie godziny płaczących w domu dzieci.
Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, którego inicjatorem jest ks. prof. Michał Heller, uruchomiło e-uniwersytet. Tu każdy zupełnie za darmo może poznać tajniki matematycznego poznania, wiązań chemicznych w ciele stałym, kosmologii i jej styku z teologią.
Temat jednego z kursów brzmi właśnie "Bóg i kosmologia". Prowadzi go sam ks. prof. Michał Heller, wybitny naukowiec, laureat teologicznego "nobla", czyli Nagrody Templetona, którą przeznaczył właśnie na utworzenie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.
W trakcie kursu, który prowadzi, stara się pokazać, jak pojęcia Boga i Wszechświata są ze sobą współzależne. Jak sposób widzenia Boga zależy od naszego rozumienia świata, ale też jak ludzie wierzący dostrzegają we Wszechświecie pewną myśl Stwórcy.
Copernicus Center for Interdisciplinary Studies
Bóg i Kosmologia - wprowadzenie (Michał Heller)
A to tylko jeden z kursów dostępnych na stronach internetowego College'u. Prócz niego są jeszcze wykłady gościnne np prof. George Ellis mówi, jak przenikają się współczesna kosmologia i wielkie problemy filozoficzne. Zastanawia się, jak i czy w ogóle da się racjonalnie naukowo mówić o stworzeniu świata.
Na stronach uniwersytetu jest również dostępny podręcznik, dzięki któremu przed rozpoczęciem kursów lub w ich trakcie można uzupełnić wiedzę na temat filozofii nauki. Autorem jest kognitywista, adiunkt w Zakładzie Logiki i Kognitywistyki w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, współpracownik Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych dr Mateusz Hohol.
Najciekawsze jest, że uczestnictwo w zajęciach jest całkowicie darmowe. Wystarczy zarejestrować się w serwisie (który jeszcze obecnie jest dostępny w wersji Beta), wybrać kurs i studiować do woli. Ale uwaga, kursy kończą się egzaminami. Uczestnik po ich zdaniu może otrzymać stosowny certyfikat. Czasem też pojawia się konieczność wykonania... zadania domowego.
Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych jest jednostką wspólną Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II powołaną w 2008 r. na podstawie uchwał senatów obu uczelni .
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.