Prezydent RP na Śląsku

Podczas wizyty w zamku pszczyńskim Andrzej Duda nawoływał do udziału w zbliżających się wyborach.

Andrzej Duda w Pszczynie bywał w ostatnich latach, ale pierwszy raz jako prezydent.

- Spotykałem w ostatnich dwóch miesiącach w różnych miejscach mieszkańców Pszczyny, którzy zapraszali: "Niech Pan przyjedzie, bo w trakcie kampanii pan nie dojechał" - mówił prezydent.

- Przyznaję ze wstydem: nie dojechałem, ale mam satysfakcję, bo wcześniej byłby kandydat, a teraz jest prezydent - żartował.

Wizyta prezydenta w Pszczynie była krótka, a plan zamykał się w dwóch punktach: zwiedzanie zamku i spotkanie z mieszkańcami.

Podczas swojego przemówienia, skierowanego do zebranych przed zamkiem, prezydent Andrzej Duda przypominał o mocy narzędzia, jakim są wybory, i o możliwości wprowadzenia dzięki nim zmian.

- W kraju demokratycznym, w kraju, w którym sprawy prowadzone są uczciwie, dobrej zmiany można tylko dokonać przez akt wyborczy. Tylko przez akt wyborczy można wyrazić swoje niezadowolenie, albo swoje poparcie dla jakiś pomysłów, dla jakiś idei, czy dla czyjejś działalności. Dlatego bardzo państwa proszę, jako prezydent RP, żebyście poszli do wyborów - mówił.

Wspomniał również o szczególnej mentalności mieszkańców Śląska, z której reszta kraju powinna czerpać.

- Mówię tu, w Pszczynie, na Górnym Śląsku, dlatego, że jesteście ludźmi specyficznymi, niezwykle uporządkowanymi. A co dla mnie najważniejsze, i co dla mnie jest niezwykle ważnym symbolem właśnie tej ziemi, śląskiej ziemi, to nieprawdopodobny i przenikający serce widok: kobiety zebrane pod kopalnią, kiedy coś się stanie. Przychodzą tam dlatego, że każda w głębi serca się boi, że wypadek dotknął jej męża, syna, ojca, ale nie tylko dlatego. One przychodzą, bo wiedzą, że kiedy jest wypadek, to jedna z nich została tym dotknięta. Przychodzą po to, żeby być razem. To jest wspólnota, to jest to, czego my w Polsce, niezwykle potrzebujemy.

Po przemówieniu prezydent indywidualnie rozmawiał z mieszkańcami, którzy opowiadali o swoich problemach, ale również wyrażali swoje poparcie dla nowej prezydentury.

Wizytę uświetnił występ zespół regionalny "Ćwiklice" z powiatu pszczyńskiego. Wcześniej, tego samego dnia, Andrzej Duda miał spotkać się z mieszkańcami Mikołowa. Jednak, jak poinformowali pracownicy biura prasowego kancelarii prezydenta RP, ze względów logistycznych wizyta została odwołana.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
18°C Środa
rano
23°C Środa
dzień
24°C Środa
wieczór
19°C Czwartek
noc
wiecej »