Sikorski: Eskalacja żądań nie pomaga

Radosław Sikorski oświadczył, że "eskalacja żądań nie pomaga w kreowaniu klimatu politycznego, który byłby korzystny dla przyjęcia niedyskryminacyjnej ustawy reprywatyzacyjnej". Skomentował w ten sposób doniesienia o postulatach środowisk żydowskich dotyczących zwrotu majątków ofiar holokaustu, którzy nie pozostawili spadkobierców.

O tym, że środowiska żydowskie domagają się zwrotu przez Polskę majątków bezpotomnych ofiar holokaustu, napisała w czwartek "Rzeczpospolita". Takie postulaty miały zostać zgłoszone podczas zwołanej przez Unię Europejską konferencji poświęconej utraconej żydowskiej własności, która zakończyła się we wtorek w Pradze. Przedstawiciele organizacji żydowskich domagali się, by Polska zadeklarowała zwrot mienia polskich Żydów - ofiar holokaustu, którzy nie pozostawili spadkobierców. Chodzi nawet o kilka miliardów dolarów. Miałyby one trafić do funduszu pomocy ocalałym z holokaustu - donosi "Rz".

"Odpowiedziałem w bardzo zdecydowany sposób, że o tym nie może być mowy" - powiedział "Rz" prof. Władysław Bartoszewski, który reprezentował Polskę na konferencji. "Zgodnie z polskim prawem taka własność przechodzi na rzecz Skarbu Państwa. Jeśli traktowalibyśmy Żydów inaczej, byłaby to dyskryminacja pozostałych obywateli Rzeczypospolitej" - dodał.

"Myślę, że minister Bartoszewski już wystarczająco klarownie przedstawił stanowisko rządu. W sensie instytucjonalnym za (te) sprawy odpowiada Ministerstwo Skarbu Państwa, w sensie politycznym właśnie minister Bartoszewski" - powiedział Sikorski na czwartkowym briefingu prasowym.

"Ja mogę od siebie dodać, że eskalacja żądań nie pomaga w kreowaniu klimatu politycznego, który byłby korzystny dla przyjęcia niedyskryminacyjnej +ustawy reprywatyzacyjnej" - zaznaczył.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  14°C Niedziela
  noc
  11°C Niedziela
  rano
  15°C Niedziela
  dzień
  17°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »