Dwa samoloty linii Air France lecące do Paryża zostały w nocy z wtorku na środę przekierowane po starcie z amerykańskich portów na lotniska w Salt Lake City i Halifaksie po anonimowej informacji telefonicznej o bombie na pokładzie - podał francuski przewoźnik.
Jedna z maszyn - Airbus A380 - wystartowała z Los Angeles i musiała lądować awaryjnie w Salt Lake City w stanie Utah. Mniej więcej w tym samym czasie startujący z Waszyngtonu Boeing 777 został przekierowany na lotnisko w kanadyjskim mieście Halifax. Lądowania przebiegły bez problemów.
Pasażerów i załogi bezpiecznie przetransportowano do terminali.
Air France w komunikacie podała, że decyzję o lądowaniu obu samolotów podjęto w "ramach środków ostrożności". "Lokalne władze są w trakcie przeprowadzania kompleksowych kontroli samolotów, pasażerów i ich bagaży" - poinformowano. Wszczęto śledztwo mające na celu zidentyfikowanie "źródła telefonicznych zgłoszeń".
Rzeczniczka lotniska w Salt Lake City poinformowała, że śledztwo w sprawie samolotu, który tam lądował, przejęło FBI. W Halifaksie śledztwem kieruje Kanadyjska Królewska Policja Konna.
Według lokalnych mediów w Salt Lake City, powołujących się na przedstawicieli tamtejszego lotniska, na pokładzie maszyny znajdowało się 497 pasażerów i członków załogi. Lotnisko w Halifaksie poinformowało natomiast, że samolotem, który tam lądował, podróżowało 262 pasażerów i członków załogi.
Do awaryjnego lądowania samolotów francuskich linii doszło kilka dni po piątkowych zamachach w Paryżu, w których życie straciło 129 osób. We wtorek rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) przyznała z kolei oficjalnie, że katastrofa rosyjskiego samolotu pasażerskiego na Synaju 31 października była rezultatem "aktu terroru". Do odpowiedzialności za oba te czyny przyznało się Państwo Islamskie (IS).
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.