Ok. 2 tysięcy chorych i niepełnosprawnych przybyło na Jasną Górę w dorocznej, ogólnopolskiej pielgrzymce. Uczestnicy spotkania zorganizowanego przez Apostolstwo Chorych modlili się o szacunek dla każdego życia i twórcze przeżywanie cierpienia.
W kazaniu abp Stanisław Nowak przypomniał, że w zlaicyzowanym świecie tylko ukierunkowanie cierpienia na zjednoczenie z Chrystusem ukrzyżowanym może przynieść owoce, a wszyscy chorzy przynależą do Kościoła męczenników. „Idźcie i nieście przez życie przez ten świat miłość krzyża. Ona się zamieni w swoim czasie, Pan przyjdzie, w zmartwychwstanie” – powiedział metropolita częstochowski. Prosił, by chorzy zechcieli ofiarować swój ból w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.
Niepełnosprawna pani Jadwiga podkreśliła, że zna wartość cierpienia: „Nie widzę, żeby to była jakaś kara, jak ludzie mówią. Nie, choroba to nie jest kara. Po prostu widocznie Pan Bóg miał wobec nas jakieś zamiary przez nasze cierpienie, przez naszą chorobę – żebyśmy tu na świecie żyjąc, świadcząc o tej wielkiej miłości, którą nam Pan Bóg okazał, doszli do wieczności”.
Stowarzyszenie Apostolstwo Chorych działa od prawie 80 lat, przede wszystkim poprzez wydawany miesięcznik. Do wspólnoty należy ok. 45 tys. osób.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.