Papieskie słowa trzeba teraz przekuć na konkretne czyny. Bez tego przyszłości Republiki Środkowoafrykańskiej się nie zmieni.
Wskazuje na to pracujący w tym kraju włoski karmelita, o. Aurelio Gazzera. Misjonarz, od lat zaangażowany w budowanie pokoju i szerzenie sprawiedliwości m.in. przez dialog międzyreligijny, podkreśla, że ludzi poruszyła odwaga Papieża, czego wyrazem były odwiedziny w tym pogrążonym w wojnie kraju.
„Wielu ludzi mówiło, że Franciszek uczynił to, co robi na co dzień Kościół; był wśród potrzebujących, cierpiących, szukających nadziei. To dla ludzi było najważniejsze, bo poczuli się dla Papieża ważni” – wskazuje misjonarz. Przypomina, że to dzięki obecności Kościoła w tym afrykańskim kraju w miarę funkcjonują szkoły, szpitale i przychodnie. Motto papieskiej pielgrzymki «Przepłynąć na drugi brzeg» włoski karmelita przekłada na codzienne realia kraju. „Wracając ze spotkania z Papieżem musiałem na drodze pokonać wiele barier kontrolowanych przez rebeliantów. Jedni grozili siłą, inni chcieli łapówki. Dla nas każde wyjście z domu to takie przejście na drugi brzeg” – zauważa misjonarz. Podkreśla, że papieska wizyta była ogromnym darem, a zarazem początkiem nowej ery. „Franciszek zachęcił nas do zapisywania nowej karty naszej historii, naznaczonej braterstwem, miłością i pokojem” – mówi o. Gazzera. Zaznacza, że wydrukował sobie już wszystkie papieskie wystąpienia i będzie teraz nad nimi pracował, by nie zmarnotrawić tego przesłania: „To, co mówił Papież musi przybrać konkretne kształty i będziemy próbowali tego dokonać w naszym mieście – chrześcijanie i muzułmanie razem”.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.