8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi, zostanie zainaugurowany w Ankawie koło Irbilu w irackim Kurdystanie uniwersytet katolicki.
Kamień węgielny pod jego budowę położono trzy lata temu, 20 października 2012 r. Sama inicjatywa zrodziła się jednak wcześniej, bo po Synodzie Biskupów na temat Bliskiego Wschodu, który odbył się w Rzymie w 2010 r. Wtedy to arcybiskup Irbilu Bashar Warda podjął pierwsze rozmowy na ten temat z prowadzonym przez maronitów Uniwersytetem Ducha Świętego w Kaslik w Libanie.
Teren kampusu o powierzchni 30 tys. m² ofiarował Kościół chaldejski. Nowa uczelnia jest katolicką placówką prywatną, ale otwartą dla wszystkich. Będzie prowadzić pełną działalność naukowo-badawczą. Abp Warda uważa, że dla ludzi młodych, zwłaszcza irackich chrześcijan, będzie także okazją do dawania świadectwa wiary na swej własnej ziemi. Dramatyczne wydarzenia, które wstrząsnęły północnym Irakiem, sprawiły, że Ankawa stała się miejscem schronienia dla tysięcy chrześcijan uciekających z Równiny Niniwy przed prześladowaniami tzw. Państwa Islamskiego. Jednak nawet ta sytuacja nie wstrzymała realizacji budowy uniwersytetu.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.