Sakralna sztuka etiopska w Baltimore

W muzeum sztuki w Baltimore - The Walters Art Museum - można oglądać od niedawna kolekcję etiopskiej sztuki sakralnej. Jest to największa taka kolekcja wystawiana poza Etiopią. Muzeum posiada również stałą wystawę dewocjonaliów pochodzących z Bizancjum i Rosji.

Co charakterystyczne dla sztuki etiopskiej, święte postaci mają ogromne ciemne oczy, które symbolizują świętość. Większość ikonicznych malowideł powstało między XV, a XVII wiekiem i są to głównie dyptyki i tryptyki przedstawiające znane sceny z życia Chrystusa: Chrystus ukrzyżowany; Dziewica Maryja trzymająca na rękach Dzieciątko Jezus; Chrystus w koronie cierniowej; Chrystus nauczający apostołów...
 
By zrozumieć, co czyni sakralną sztukę Ortodoksyjnego Kościoła etiopskiegounikalną, trzeba najpierw zrozumieć rolę afrykańskiej tradycji religijnej oraz judaizmu, który był tu religią dominującą zanim na jego miejsce pojawiło się chrześcijaństwo.
 
Judaizm został wprowadzony do Etiopii za panowania Cesarzowej Makedy oraz jej syna Menelika I, założyciela dynastii Salomona - ojcem Menelika był król Salomon. Obrzędem przejścia Menelika była podróż do Jerozolimy, by spotkać się z ojcem. Salomon chciał mianować syna królem Izreala, jednak wolą Menelika był powrót do Etiopii. Konsekwencją podróży do Jerozolimy było wprowadzenie w Etiopii judaizmu i uczynienia go religią panującą. Bardzo istotne było czczenie Arki Przymierza - centrum judaistycznego systemu wierzeniowego. Z czasem w Etiopii zaczęło wynurzać się chrześcijaństwo. Przejście z judaizmu na chrześcijaństwo odbyło się tu w sposób bardzo naturalny i płynny. Etiopskie chrześcijaństwo jest jedynym na świecie, które czci Arkę Przymierza i utrzymuje ją jako definicję symbolu sakralnego. Ponadto Etiopczycy wierzą, że Arka Przymierza znajduje się właśnie w Etiopii.
 
Etiopia jest jedną z najstarszych chrześcijańskich cywilizacji na świecie, religię tę zaczęto praktykować tu od 42 roku. Dzięki sprzymierzającemu charakterowi tradycyjnych religii afrykańskich, chrześcijanie wyznając swoją wiarę, nie musieli obawiać się prześladowań, jak to miało miejsce w Europie.
 
Do wystawy włączone są również praktyczne przedmioty kultu religijnego, jak ochronny zwój dla chorych czy opętanych- zwój został wymyślony przez etiopskiego duchownego nazywanego däbtära. Däbtära mógł złożyć kozła w ofierze, a jego krwią pokropić chorych i opętanych. Później ze skóry kozła robiło się zwój mający chronić przez złymi mocami.
 
Jeden ze zwojów, który można oglądać w muzeum sztuki w Baltiomore został wykonany dla kobiety imieniem Marta i pochodzi z XVIII wieku. Na zwoju widnieje święta postać oraz zaklęcie zapisane w języku liturgicznym, który rozwiną się w Etiopii w IV wieku.
 
W muzeum wystawiono także krzyże procesyjne pochodzące prawdopodobnie z XIII wieku. Krzyże wykonane są ze złota lub srebra i mierzą do sześciu stóp wysokości.
«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  11°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  19°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  wiecej »