W Jerozolimie uczczono kolejną rocznicę konsekracji bazyliki Grobu Pańskiego.
Zniszczona tysiąc lat temu przez sułtana al-Hakema świątynia została odbudowana w pierwszej połowie XII wieku przez krzyżowców. Konsekrowana 15 lipca w 1149 r. bazylika jest do dziś głównym sanktuarium chrześcijaństwa.
Najważniejszym osiągnięciem pierwszej wyprawy krzyżowej było zdobycie Jerozolimy 15 lipca 1099 r. Chrześcijańscy władcy od razu przystąpili do odbudowy zniszczonych sanktuariów. Pięćdziesiąt lat po zdobyciu Ziemi Świętej, w sercu chrześcijańskiej Jerozolimy, konsekrowano sanktuarium Kalwarii i Bożego Grobu.
Na pamiątkę tamtego historycznego wydarzenia przy Grobie Pańskim została odprawiona Msza św., której przewodniczył o. Pierbattista Pizzaballa, kustosz Ziemi Świętej. W kazaniu podkreślił, że celebracja konsekracji bazyliki Anastasis, czyli Zmartwychwstania, nie jest gloryfikowaniem dokonań krzyżowców, lecz wychwalaniem Pana Boga za to, że jest obecny w swoim Kościele. Skała Kalwarii i pusty grób Jezusa – dodał – są jakby „sakramentalnym znakiem” zbawczej miłości Boga do człowieka, zobowiązującej każdego wierzącego, by był autentycznym świadkiem śmierci i zmartwychwstania.
Nad historycznym wzgórzem Golgoty oraz wykutym w skale grobem Pana Jezusa pierwsza bazylika została wybudowana już w IV wieku, za cesarza Konstantyna i jego matki Heleny. Bazylika bizantyńska została zniszczona w 1009 r. przez kalifa Egiptu, który kazał wyburzyć wszystkie sanktuaria i rozpoczął wielkie prześladowanie chrześcijan. By uwolnić miejsca święte z rąk islamu oraz bronić wyznawców Chrystusa, zostały zwołane wyprawy krzyżowe.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.