W Jerozolimie uczczono kolejną rocznicę konsekracji bazyliki Grobu Pańskiego.
Zniszczona tysiąc lat temu przez sułtana al-Hakema świątynia została odbudowana w pierwszej połowie XII wieku przez krzyżowców. Konsekrowana 15 lipca w 1149 r. bazylika jest do dziś głównym sanktuarium chrześcijaństwa.
Najważniejszym osiągnięciem pierwszej wyprawy krzyżowej było zdobycie Jerozolimy 15 lipca 1099 r. Chrześcijańscy władcy od razu przystąpili do odbudowy zniszczonych sanktuariów. Pięćdziesiąt lat po zdobyciu Ziemi Świętej, w sercu chrześcijańskiej Jerozolimy, konsekrowano sanktuarium Kalwarii i Bożego Grobu.
Na pamiątkę tamtego historycznego wydarzenia przy Grobie Pańskim została odprawiona Msza św., której przewodniczył o. Pierbattista Pizzaballa, kustosz Ziemi Świętej. W kazaniu podkreślił, że celebracja konsekracji bazyliki Anastasis, czyli Zmartwychwstania, nie jest gloryfikowaniem dokonań krzyżowców, lecz wychwalaniem Pana Boga za to, że jest obecny w swoim Kościele. Skała Kalwarii i pusty grób Jezusa – dodał – są jakby „sakramentalnym znakiem” zbawczej miłości Boga do człowieka, zobowiązującej każdego wierzącego, by był autentycznym świadkiem śmierci i zmartwychwstania.
Nad historycznym wzgórzem Golgoty oraz wykutym w skale grobem Pana Jezusa pierwsza bazylika została wybudowana już w IV wieku, za cesarza Konstantyna i jego matki Heleny. Bazylika bizantyńska została zniszczona w 1009 r. przez kalifa Egiptu, który kazał wyburzyć wszystkie sanktuaria i rozpoczął wielkie prześladowanie chrześcijan. By uwolnić miejsca święte z rąk islamu oraz bronić wyznawców Chrystusa, zostały zwołane wyprawy krzyżowe.
Równolegle Kinszasa negocjuje z USA umowę "minerały za bezpieczeństwo".
To sygnał dla Rosji, że USA są zobowiązane na rzecz pokoju opartego o wolną i suwerenną Ukrainę.
Budowniczy kościoła w Nowej Hucie, nękany przez władze, urząd bezpieczeństwa, milicję.
Od początku wojny zginęło już ponad 52,4 tys. Palestyńczyków.
„W obliczu powagi zbliżającego się zadania i pilnych potrzeb obecnych czasów..."
25 kwietnia doszło do podpisana porozumienia między DR Konga z Rwandą.
"Chłopcy, czy to możliwe, że mam żyć bez was" - zapisała w pamiętniku 16 listopada 1945 roku.