Wspólna modlitwa na Cmentarzu żydowskim rozpoczęła 19. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Miejscem dzisiejszych centralnych obchodów, jest Toruń. W wydarzeniu biorą udział m.in. polscy biskupi, duchowni i intelektualiści, naczelny rabin Polski Michael Schudrich i ambasador Izraela, Anna Azari.
Kielce
Projekcja izraelskiego filmu pt. "Jestem Józef, wasz brat”, spotkanie z o. Stanisławem Jaromim OFM Conv i wystawa iluminacji artysty polsko-żydowskiego Artura Szyka, złożą się 17 stycznia br. na obchody 19. Dnia Judaizmu zorganizowane przez Instytut Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach.
W niedzielę o godz. 18.00 w kamienicy przy ul. Plany 7 zorganizowana zostanie projekcja izraelskiego filmu dokumentalnego pt. „Jestem Józef, wasz brat”. Film opisuje zmiany jakie zaszły w trudnym i często w burzliwym związku miedzy Żydami i chrześcijanami, judaizmem i katolicyzmem, między Watykanem i Izraelem. Inspiracją dla autorów filmu była wizyta papieża Jana Pawła II w Izraelu w 2000 roku.
Następnego dnia 18 stycznia o godzinie 17.00 odbędzie się spotkanie z o. Stanisławem Jaromim OFM Conv, pt. „Papieskie wezwanie do dialogu w encyklice Laudato si”.
O. Stanisław Jaromi OFM Conv, jest filozofem i ekologiem, wykładowcą akademickim. Od lat zaangażowany jest w chrześcijańską edukacje ekologiczną i publicystykę prezentującą franciszkański wymiar ekologii. Jest szefem Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu – REFA i redaktorem, portalu swietostworzenia.pl. Interesuje się sprawami dialogu pomiędzy nauką i wiarą, kulturą i duchowością, chrześcijańską wizją świata i różnymi nurtami filozofii.
Do 20 stycznia br. w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu obejrzeć można wystawę twórczości polsko-żydowskiego artysty Artura Szyka. Prezentowane będą m.in. iluminacje do „Statutu Kaliskiego”, który został nadany w 1264 roku Żydom wielkopolskim przez księcia Bolesława Pobożnego. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Organizatorami kieleckich obchodów Dnia Judaizmu jest Instytut Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.