Blisko 585 milionów złotych dofinansowania otrzyma Żywiecczyzna na zbudowanie kompleksowego systemu gospodarki wodno-ściekowej w 11 gminach. W poniedziałek żywiecki Związek Międzygminny do spraw Ekologii podpisał w tej sprawie umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
"Na podstawie umowy NFOŚiGW zobowiązuje się do dofinansowania projektu Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie - Faza II w wysokości 85 procent kwoty. Pieniądze będą pochodzić z Funduszu Spójności, a dokładnie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pozostałe 15 procent pochodzić będzie z funduszy gmin" - poinformował rzecznik burmistrza Żywca Tomasz Terteka.
Druga faza projektu obejmie między innymi budowę sieci kanalizacji sanitarnej w 11 gminach. Jej łączna długość wyniesie blisko 1,2 tysiąca kilometrów. Powstanie też blisko 250 przepompowni. Wybudowana zostanie sieć wodociągowa w pięciu gminach. Dodatkowo przebadana zostanie sieć kanalizacyjna poza Żywcem, by ocenić ile należy przeznaczyć na jej modernizację. Rozbudowana zostanie żywiecka oczyszczalnia ścieków.
W pierwszej fazie projektu, rozpoczętej w ubiegłym roku, rozbudowane i modernizowane są oczyszczalnie ścieków w Żywcu, Cięcinie i Zwardoniu. Wykonane zostały szczegółowe projekty sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w 11 gminach Żywiecczyzny. Wartość pierwszej fazy wynosi blisko 18,3 miliony euro, z czego dofinansowanie z UE wyniosło 65 procent. Resztę gminy pokrywają z własnych pieniędzy.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.