Ks. Przemysław Sawa, dyrektor Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody otrzymał watykańską nominację na misjonarza miłosierdzia i wraz z kilkuset nominowanymi księżmi z całego świata będzie uczestniczył w spotkaniu z papieżem Franciszkiem.
Nazywa się ich siłami specjalnym papieża Franciszka posłanymi na cały świat w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia. Ponad 1000 księży z całego świata otrzymało nominację na misjonarza miłosierdzia. Wśród duchownych, których papież zaprosił do pełnienia tej posługi jest także jeden ksiądz diecezji bielsko-żywieckiej, ks. Przemysław Sawa - założyciel i pasterz powstałej w Bielsku-Białej Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody, a także adiunkt w Katedrze Teologii Dogmatycznej i Duchowości na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Dzisiaj, 9 lutego misjonarze miłosierdzia spotkają się w Rzymie z papieżem Franciszkiem, a nazajutrz, w Środę Popielcową będą koncelebrowali Eucharystię z ojcem świętym, przyjmą specjalne błogosławieństwo i zostaną posłani na cały świat.
Są znakiem
O posłudze misjonarzy miłosierdzia papież napisał w bulli ogłaszającej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Nazywa ich "znakiem matczynej troski Kościoła o Lud Boży". Jak pisze: "Będą to kapłani, którym udzielę władzy przebaczenia grzechów zarezerwowanych dla Stolicy Apostolskiej, aby podkreślić wielkość ich posłania. Będą przede wszystkim żywym znakiem tego, jak Ojciec przygarnia tych, którzy szukają jego przebaczenia. Będą misjonarzami miłosierdzia, ponieważ będą kształtować ze wszystkimi spotkanie pełne człowieczeństwa, źródło uwolnienia, bogate w odpowiedzialność za przezwyciężenie trudności i podjęcie nowego życia otrzymanego w Chrzcie świętym”.
O zadaniach misjonarzy można przeczytać także TUTAJ.
Bóg nigdy nie zostawia człowieka samego
- Miłosierdzie jest dla mnie przede wszystkim spotkaniem z Bogiem, który przebacza, który podnosi, który uzdrawia - który jest dla mnie dobry. Jest taki nawet wtedy, kiedy ja nie jestem dobry, kiedy ujawniają się moje grzechy, moje słabości - mówi ks. Przemysław Sawa. - Wiele razy tego doświadczyłem: Bóg nigdy nie zostawia człowieka samego. Spotkało mnie w życiu wiele trudności, sytuacji, dla których pozornie jedynym wyjściem były rozpacz albo zniechęcenie. Ale Bóg przez Słowo, przez sakrament Eucharystii, leczył moje serce. Jego czynna miłość, która nie tylko przebacza, ale i wzmacnia, buduje - tym jest dla mnie Boże Miłosierdzie.
Urszula Rogólska /Foto Gość
Inicjator Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody, ks. Przemysław Sawa będzie papieskim misjonarzem miłosierdzia
Tu chodzi o coś więcej
Nominacja była dla ks. Sawy zaskoczeniem i niespodzianką. Jednakże zadania misjonarza miłosierdzia, powierzone księżom przez Franciszka, jednoznacznie wpisują się w posługę ewangelizacyjną, jaką pełni wraz ze wspólnotą SECiM od jej początków.
- Miłosierdzie bez ewangelizacji jest nieczytelne. Tak przedstawiane, jest tylko kwestią moralną i pobożnościową, a tu chodzi o coś więcej - mówi ks. Sawa. - Duszpasterze wielu parafii dbają o kult Bożego Miłosierdzia z dużą troską. Podobnie jest z sakramentem pokuty i pojednania, w którym człowiek otrzymuje przebaczenie grzechów. Ale w Roku Jubileuszu Miłosierdzia bardziej powinniśmy zwrócić uwagę na osobiste doświadczenie miłosierdzia - szczególnie przez człowieka, który ma pokiereszowane życie, który jest daleko od Boga, długo nie przyjmował sakramentów, a który - z różnych względów - ma trudność, by dotrzeć do swoich duszpasterzy parafialnych. Jako misjonarze miłosierdzia w Polsce, powinniśmy być także wsparciem dla innych księży w pełnieniu tej posługi. Zachęcam księży, żebyśmy byli misjonarzami miłosierdzia razem, żebyśmy dawali ludziom więcej możliwości rozmowy indywidualnej, ale i modlitwy o uzdrowienie wspomnień, historii życia, pojednania rodzin. Jeśli będzie głoszone miłosierdzie to - ufam - ludzie będą przychodzić, żeby tego miłosierdzia doświadczyć.
Droga uzdrowienia
Już wkrótce będą znane miejsca i czas posługi ks. Sawy w konfesjonale, a także dyżurów, w czasie których będzie można umówić się na indywidualną rozmowę. Po rzymskim spotkaniu szczegóły ustalone będą z biskupem Romanem Pindlem, by dostosować kształt posługi do potrzeb i warunków naszej diecezji.
Wsparciem dla księdza Sawy w posłudze Misjonarza będzie jego wspólnota.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.