Zalegalizowanie eutanazji byłoby wprowadzeniem w kraju kultury śmierci – takie oświadczenie opublikowało Portugalskie Stowarzyszenie Lekarzy Katolickich (AMCP).
Ich zdaniem działania podejmowane w tym kierunku wydają się całkowicie niezrozumiałe w sytuacji, gdy w kraju tym są wciąż ludzie nie mający dostępu do pełnej opieki medycznej.
Stanowisko lekarzy to reakcja na inicjatywę ruchu o nazwie „Prawo do śmierci z godnością”. Zebrał on już wymaganą liczbę podpisów do rozpoczęcia prac nad tą sprawą w tamtejszym parlamencie. Jak podkreślił przewodniczący organizacji lekarzy katolickich, jest to „próba narzucenia nowej wizji etycznej opartej na «świeckim humanizmie», radykalnie przeciwnej tej, która do tej pory była zgodnie uznawana przez społeczeństwo portugalskie”. Jak dodał, odbije się ona negatywnie na postrzeganiu roli lekarza, który swym działaniem nigdy nie powinien doprowadzać do śmierci pacjenta.
Katoliccy lekarze zwracają uwagę na proponowane sformułowania, ukryte i wprowadzające zamieszanie, które mówią o asystowaniu przy śmierci i pomocy chorym w przeżywanym przez nich cierpieniu. Dodają także, że pozbawianie życia, nawet na prośbę pacjentów, jest sprzeczne z etyką medyczną i lekarskim etosem zawodowym. Przypominają, że ważniejszy od ideałów wolności i autonomii osobistej jest szacunek dla życia ludzkiego, którego wartość nie zależy od jego stadium ani od kryteriów użytkowych czy ekonomicznych.
Moim obowiązkiem jest zachowanie danych penitenta w tajemnicy - dodał.
Co najmniej pięć osób zginęło, a 40 zostało rannych w wypadku na ceremonii religijnej.
Biblioteka Watykańska w czasie wojny stała się azylem dla prześladowanych Żydów.