Anioły ze Szczyrku dla Buzka

Luteranie modlili się o błogosławieństwo dla Europy i Jerzego Buzka przy ołtarzu europejskim w Szczyrku. Proboszcz tamtejszej parafii ewangelickiej przekazał dla przewodniczącego PE złote anioły - symbol Anioła Stróża.

O błogosławieństwo dla Europy i dla nowego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka modlono się 26 lipca przy ołtarzu europejskim na Kotarzu w Beskidzie Śląskim. W dziękczynnym nabożeństwie nieopodal Przełęczy Salmopolskiej udział wzięli w większości luteranie ze Śląska i Małopolski.

W czasie liturgii ks. Jan Byrt z parafii ewangelickiej w Szczyrku Salmopolu, inicjator przedsięwzięcia, przekazał na ręce asystenta przewodniczącego PE Henryka Kretka dwie oryginalne rzeźby aniołów w kolorze złotym. „To ma symbolizować opiekującego się Jerzym Buzkiem Anioła Bożego” – podkreślał duchowny.

Z kolei luterańska wspólnota otrzymała od prof. Buzka komunijny kielich z wygrawerowaną dedykacją.

Wśród modlących się w górskiej scenerii byli m.in. przedstawiciele Biblijnego Stowarzyszenia Misyjnego, międzywyznaniowego Stowarzyszenia "Miłość Edukacja Dojrzałość" oraz Stowarzyszenia Przedsiębiorców Ewangelickich.

Podczas nabożeństwa odbyła się uroczysta spowiedź i komunia. W liturgii użyto kielicha, który rok temu ofiarował szczyrkowskiej parafii prezydent Lech Kaczyński. „Parafia w Szczyrku, jest więc jedyną wspólnotą w Polsce, która ma teraz dwa takie kielichy: jeden, dar Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, a drugi Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego” – zauważa ks. Byrt.

Ołtarz europejski powstał w 2008 roku z kamieni, które ludzie przywieźli ze wszystkich państw Europy i licznych zakątków Polski. Kamienie z innych części świata zostały wmurowane symbolicznie w bryłę ołtarza. Są tu kamienie m.in. z Jerozolimy, Sahary, Australii, USA, Brazylii. Dołączono nawet dwa meteoryty z kosmosu. Prywatni ofiarodawcy przynieśli także kamienie z ruin World Trade Center, oraz fiolkę z ziemią z Czarnobyla.

Ołtarz został poświęcony 28 września ubiegłego roku przez zwierzchnika diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp Pawła Anweilera.

Konstrukcja ołtarza – usytuowanego na górskiej polanie, nieopodal szlaku turystycznego – ma 2,5 m szerokości oraz 1,5 m wysokości i głębokości. Prostokątna bryła dźwiga dwie kamienne płyty, tworzące ołtarzowy stół – mensę. Stoi na nim niewielki kamienny krzyż.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
22°C Poniedziałek
wieczór
18°C Wtorek
noc
16°C Wtorek
rano
23°C Wtorek
dzień
wiecej »