Abp Gądecki: Prawo naturalne jest zagrożone

Prawo naturalne jest jedyną gwarancją życia w wolności, poszanowania godności osobistych i chronienia przed manipulacją ideologiczną" - mówił podczas niedzielnej mszy w Piotrkowie Trybunalskim przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Hierarcha przewodniczył mszy w piotrkowskim kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego, w drugim dniu obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski organizowanych w archidiecezji łódzkiej.

Podczas homilii przewodniczący KEP mówił o prawie naturalnym, które "gwarantowało rozwój duchowy ojczyzny przez 1050 lat, a dziś jego istnienie jest zagrożone ze strony skrajnego liberalizmu".

Arcybiskup tłumaczył wiernym, że wskazane prawo to "pierwotne i uniwersalne zasady wynikające z natury ludzkiej". "Zobowiązuje ono człowieka do podejmowania działań moralnie dobrych oraz zakazuje działań moralnie złych. To rodzaj zmysłu pozwalającego rozumem rozpoznawać, co jest dobre, a co złe. To kodeks zachowań dla wszystkich ludzi, bez względu na ich poglądy, wyznawaną wiarę, czy na pochodzenie" - zaznaczył. Podkreślał, że prawo naturalne nie jest wymysłem Kościoła, bo istniało we wszystkich epokach, ale zdaniem arcybiskupa w obecnym świecie jego istnienie jest poważnie zagrożone, ponieważ "dzisiejsze doktryny prawne nie wykazują nim zainteresowania". "Empiryczna metoda poznawania natury powoduje dezorientację przy dokonywaniu codziennych wyborów, zwłaszcza u młodych ludzi" - dodał.

"Dziś każdy ma prawo uważać za dozwolone to, co mu się podoba. Papież Benedykt XVI zwrócił jednak uwagę, ze postęp przynosi ogromny pożytek, lecz wiąże się też z zagrożeniami. Jednym z nich jest metoda badania natury, która pozwala coraz lepiej poznawać racjonalność materii, ale sprawa, że coraz mniej dostrzegamy jej źródło, którym jest rozwój społeczny" - wyjaśnił przewodniczący KEP.

Zdaniem hierarchy w świecie, w którym religia bywa spychana do sfery prywatnej, a sferę publiczną próbuje zawłaszczyć państwo laickie, tym bardziej potrzebne jest potwierdzenie, że każde prawo cywilne, które ma służyć postępowi człowieka musi mieć swój fundament w prawie naturalnym.

W niedzielnych uroczystościach religijnych udział wziął też łódzki arcybiskup senior Władysław Ziółek, a także minister obrony Antoni Macierewicz (jest posłem ziemi piotrkowskiej - PAP). Szef MON podkreślał, że prawo naturalne towarzyszyło naszej historii. "I było też dla nas fundamentem ładu nie tylko indywidualnego jako ludzi, ale społecznego, narodowego i państwowego. W najbardziej dramatycznych momentach historii Polski, to właśnie ono było przywoływane i ono nas broniło" - powiedział do zebranych.

Uroczystości rozpoczęły się procesją ulicami miasta z wizerunkiem Matki Bożej Trybunalskiej. To dzieło namalowane przez nieznanego włoskiego artystę w XVI wieku, które w 1580 r. zostało ofiarowane Trybunałowi Koronnemu (najwyższemu sądowi wczesnej Rzeczypospolitej), powołanemu w Piotrkowie Trybunalskim przez króla Polski Stefana Batorego. Obecnie obraz znajduje się w kościele oo. Jezuitów, w sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej.

W sobotę najważniejszym punktem uroczystości była konferencja naukowa "Moralność - wspólnota - państwo. Prawo natury w dyskursie społecznym". Jej gościem był wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński oraz przedstawiciele duchowieństwa, władz regionu i środowiska akademickiego.

Uroczystości w Piotrkowie Tryb. były drugą częścią obchodów jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski w archidiecezji łódzkiej. Zainaugurowano je w listopadzie ubiegłego roku w kolegiacie w Łasku.

Kolejne uroczystości kuria zaplanowała w Łodzi 12 czerwca, w archidiecezjalne Święto Eucharystii. Gościem tej części obchodów ma być kard. Dominik Duka, metropolita praski i prymas Czech. Jego obecność ma przypominać, że bezpośrednią przyczyną przyjęcia przez Mieszka I chrztu było jego małżeństwo z księżniczką czeską Dobrawą.

Ostatnimi stacjami w obchodach jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski w archidiecezji łódzkiej będą Tomaszów Mazowiecki (18 czerwca) i Konstantynów Łódzki (1 października).

«« | « | 1 | » | »»
 • kuba
  03.04.2016 16:44
  "Prawo naturalne jest jedyną gwarancją życia w wolności, poszanowania godności osobistych i chronienia przed manipulacją ideologiczną" - przepraszam ale jest to całkowita nieprawda a na pewno nie w użytym kontekście. Jedyną gwarancją prawdziwej wolności, poszanowania godności i ochrony przed manipulacją ideologiczną jest czyste serce i świadoma wiara.
  Kościół, który bardziej troszczy się o sferę publiczną niż o sferę prywatną jest Kościołem w odwrocie. Jeśli zabraknie świadomych i gorliwych wiernych to żadne działania w sferze publicznej nie będą miały szans powodzenia bo Kościół będzie w zwyczajnej mniejszości do laickiego społeczeństwa i żadne kazania, komunikaty, itd. nie będą miały wpływu na życie społeczne. Wydaje mi się, że Polscy hierarchowie nie stawiają dobrych priorytetów. Chrystus też stawiał przede wszystkim na ewangelizację pojedynczych ludzi a nie na zmiany społeczne.
 • Piotr
  03.04.2016 20:20
  Nie bardzo rozumiem jak może na uroczystości kościelnej występować polityk. Przecież Papież Jan Paweł II i Papież Franciszek bardzo prosili, żeby Kościół nie angażował się w politykę. Boję się, że autorytet kościoła bardzo na tym straci.
 • Stanisław_Miłosz
  03.04.2016 23:04
  Abp Stanisław Gądecki: Prawo naturalne „To rodzaj zmysłu pozwalającego rozumem rozpoznawać, co jest dobre, a co złe.”

  Naturalnym skutkiem rozpoznania co dobra, a co złe jest zaniechanie, wstrzymanie się od czynienia zła. A co jeśli się - przez błąd, przez złe rozpoznanie, przez ulegnięcie pokusie - już je uczyni? Naturalnym jest wstyd. Tego wstydu brak:

  „Szok! Ohydne hasła pod Sejmem. Czy oni nie mają wstydu?!”
  http://www.fronda.pl/a/lewacy-pod-sejmem-przeciwko-ochronie-zycia-dzieci,69120.html

  http://niezalezna.pl/78512-ohyda-protest-pod-haslem-macice-wyklete-lewacy-rozpetuja-aborcyjna-histerie

  http://niezalezna.pl/78515-kod-razem-ze-zwolennikami-aborcji

  "Macice wyklęte". Kto nie wie, niech sprawdzi: Panny wyklęte.
  Szyderstwo? Szyderstwo. Ale czego się spodziewać po spadkobiercach tych co Wyklętych mordowali? Co rozstrzeliwali (żeby jeszcze, bo zwyczajem było palnięcie w tył głowy) Inki? Dać im mozliwość, to nie powtórzą? W imię "demokracji".

  Sam wczoraj słyszałem jak na koczowisku KOD przed Kancelarią Premiera "obrońcy demokracji" przez nagłośnienie puszczali "My, Pierwsza Brygada": "Na stos, na stos". Ci co obsmarowują Polskę po świecie? Piłsudski się w grobie przewraca. Znaleźli się bojownicy o Polskę! Szok? Nie. Już się przyzwyczailiśmy. I - "tolerujemy".

  Brak wstydu? Brak. Jeśli brak, to znaczy, że brak tego naturalnego zmysłu moralnego o którym mowił abp Gądecki. Brak zmysłu, zanik rozumu.  „Podczas homilii przewodniczący KEP mówił o prawie naturalnym, które "gwarantowało rozwój duchowy ojczyzny przez 1050 lat, a dziś jego istnienie jest zagrożone ze strony skrajnego liberalizmu".”

  Dziś nie ma czegoś takiego jak "skrajny liberalizm". Jeszce kilkadziesiąt lat temu liberalizm i komunizm udawały że są sobie przeciwstawne. Dziś się liberalizm spotkał z komunizmem. I nawet nie udają, że jest inaczej. Są jak dwie strony - rewers i awers - tej samej, fałszywej monety. Fałszywej, bo fałszerz ten sam.

 • Ewa
  04.04.2016 01:40
  Dlaczego biskupi mącą gdy PiSowi dobrze idzie dlaczego naruszają wypracowany kompromis.Nie pomyślą że wywoła to odwrotny skutek.Jak mogą zmuszać matkę do porodu gdy zagraża to jej życiu a jeśli już ma dzieci.Czy któryś z księży odważyłby się iść na ratunek napadniętemu człoworkowi.Łatwo być szlachetnym bohaterem cudzym kosztem
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  27°C Piątek
  dzień
  28°C Piątek
  wieczór
  25°C Sobota
  noc
  21°C Sobota
  rano
  wiecej »