Organizacja Państw Amerykańskich (OPA) podjęła w środę decyzję o "jak najszybszym" wysłaniu do Hondurasu delegacji, która podejmie negocjacje z tamtejszym rządem tymczasowym w sprawie przywrócenia do władzy obalonego w zamachu stanu prezydenta Manuela Zelayi - powiedział Sekretarz Generalny OPA, Jose Miguel Insulza.
Mediatorzy będą starali się nakłonić prezydenta Roberto Michelettiego, którego powołano na tę funkcję 28 czerwca, w dniu zamachu stanu, do przyjęcia planu rozwiązania kryzysu politycznego w Hondurasie, który zaproponował prezydent Kostaryki, Oscar Arias.
Nagrodzony pokojową nagrodą Nobla Arias prowadził negocjacje między Zelayą a rządem powołanym po zamachu stanu; jego projekt przewidywał przywrócenie władzy Zelayi i amnestię polityczną dla obydwu stron politycznego sporu. Rozmowy utknęły w martwym punkcie, gdy Michelletti odrzucił główny punkt tego planu, czyli powrót Zelayi na urząd prezydenta.
Delegacja powołana przez OPA "będzie kontynuować pracę Oscara Ariasa" - powiedział Insulza; poinformował też, że w skład delegacji wejdzie pięciu lub sześciu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich OPA.
Również Między-Amerykańska Komisja Praw Człowieka ogłosiła w środę, że 17 sierpnia wyśle do Hondurasu delegację, która zbada zarzuty o nadużycia i łamanie praw człowieka podczas zamachu stanu.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.
W stolicy władze miasta nie wystawią przeznaczonych do zbierania tekstyliów kontenerów.