Śmierć Mehsuda nie potwierdzona

Stany Zjednoczone "nie mogą potwierdzić" śmierci szefa pakistańskich talibów Baitullaha Mehsuda, choć kilka źródeł zgodnie twierdzi, że został zabity - powiedział w piątek rzecznik Białego Domu Robert Gibbs.

"Widzieliśmy doniesienia, że Baitullah Mehsud został zabity. Nie możemy potwierdzić jego śmieci" - oświadczył Gibbs.

Jak dodał, "wśród wiarogodnych obserwatorów wydaje się panować coraz większa zgoda co do tego, że rzeczywiście nie żyje".

Jeden z dowódców oddziałów pakistańskich talibów Kafayat Ullah potwierdził w piątek śmierć w zamachu Mehsuda, odpowiedzialnego za serię zamachów bombowych w Pakistanie.

O tym, że Mehsud prawdopodobnie nie żyje, powiadomili wcześniej przedstawiciele władz pakistańskich, zastrzegając, że nie ma jeszcze na to ostatecznych dowodów.

"Potwierdzam, że Baitullah Mehsud i jego żona zginęli w amerykańskim ataku w Południowym Waziristanie" - powiedział agencji Associated Press Ullah, współpracownik Mehsuda. Nie podał żadnych szczegółów.

Wiceminister spraw wewnętrznych Pakistanu Rehman Malik zastrzegł w czwartek, że nie ma materiału dowodowego, potwierdzającego śmierć przywódcy talibów. Szef MSZ w Islamabadzie Mahmood Koreshi zapowiedział, że przedstawiciele władz udadzą się na miejsce, by sprawdzić doniesienia.

Jak pisze AP, śmierć Mehsuda pomogłaby Pakistanowi i USA w walce z talibami i Al-Kaidą, ale nie zadałaby pakistańskim rebeliantom decydującego ciosu. Mehsud ma zastępców, którzy mogą objąć po nim stanowisko.

Cytowane przez AP anonimowe źródła wśród talibów i w wywiadzie pakistańskim podały, że dowódcy bojowników próbowali w piątek wyłonić następcę Mehsuda. Nie jest jasne, czy doszli do porozumienia. W ocenie wywiadu największe szanse mają blisko związani z Mehsudem: Hakim Ullah, Azmat Ullah i Waliur Rehman.

Do ataku na dom krewnych Mehsuda doszło w środę w Południowym Waziristanie - administrowanej plemiennie części północno-zachodniego Pakistanu. Oficjalnie podano, że w nalocie zginęła jego żona i dwóch bojowników. Przypuszcza się, że atak przeprowadził bezzałogowy amerykański samolot.

USA wyznaczyły nagrodę w wysokości pięciu milionów dolarów za informację umożliwiającą zatrzymanie lub zlokalizowanie przywódcy pakistańskich talibów.

Mehsud oskarżany był o udział w 2007 roku w zamordowaniu byłej premier Pakistanu Benazir Bhutto.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
dzień
15°C Czwartek
wieczór
11°C Piątek
noc
8°C Piątek
rano
wiecej »