Reklama

Tyranozaur zabijał młode dinozaury

Olbrzymie drapieżne dinozaury, takie jak tyranozaur, żywiły się młodymi dinozaurami innych gatunków. Badania na ten temat opublikowano na łamach pisma "Lethaia".

Reklama

Potoczne wyobrażenie, że tyranozaury staczały walki z innymi potężnymi gadami, nie musi być prawdziwe. Wykopaliska paleontologiczne dowodzą raczej, że polowały one na dużo mniejszą zdobycz, przede wszystkim na młode osobniki. Atakowanie dużej ofiary należało do rzadkości - uważają paleontolodzy Oliver Rauhut z Ludwig-Maximilians-Universitaet w Monachium i David Hone z Instytutu Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii w Pekinie.

Młode dinozaury były słabiej opancerzone w porównaniu ze swoimi rodzicami, stanowiły więc dużo łatwiejszą zdobycz. Z kolei ich delikatne kości mogły być świetnym źródłem minerałów w diecie tyranozaura i innych teropodów. "Mamy nadzieję, że znajdzie się więcej skamieniałości, które posłużą jako kolejne dowody na wsparcie naszej hipotezy" - komentują autorzy.

"Takie zwierzęta jak tyranozaur uważane są często za doskonałe maszyny do zabijania, o niezwykle mocnych szczękach, zdolne do powalenia każdej, nawet największej ofiary" - wyjaśnia Rauhut. Dodaje jednak, że skamieniałości nie potwierdzają tego. Co więcej, analiza zawartości żołądków drapieżników i koprolitów (skamieniałych odchodów) dowodzi raczej, że w skład ich diety wchodziły bardzo młode dinozaury i inne dorosłe osobniki o niewielkich rozmiarach.

"Nawet współczesne drapieżniki wolą stare i chore zwierzęta lub niedoświadczone młode osobniki - dodaje Hone. - Jest to łatwa zdobycz i ryzyko dla drapieżnika bywa niższe".

Dodatkowym potwierdzeniem tej hipotezy może być nasza wiedza o dzisiejszych krokodylach, bliskich krewnych dinozaurów. W ich żołądkach występują tak stężone kwasy, że całkowicie rozpuszczają się w nich młode kości zwierząt, stanowiąc dodatkowe źródło składników odżywczych. Badania wykopaliskowe dowodzą, że podobnie mogło być w przypadku dinozaurów.

Jak sugerują autorzy, ta hipoteza o diecie drapieżnych dinozaurów rozwiązałaby jeszcze jedną trudność. W materiale kopalnym paleontolodzy odnajdują gniazda dinozaurów z dużą liczbą jaj. Natomiast bardzo rzadko natrafiają na kości młodych dinozaurów. Być może dlatego, że większość była zjadana przez drapieżniki - spekulują.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Sobota
dzień
5°C Sobota
wieczór
2°C Niedziela
noc
2°C Niedziela
rano
wiecej »

Reklama