W związku z pogłębiającym się w Brazylii kryzysem politycznym, ekonomicznym i instytucjonalnym biskupi tego kraju wystosowali oficjalną notę do społeczeństwa.
Uczestnicy 54. zebrania plenarnego brazylijskiego episkopatu w Aparecidzie wyrazili pasterską troskę o cały naród.
Poprzez swój głos pragną oni wzbudzić w narodzie przede wszystkim nadzieję, jak też zachęcić całe społeczeństwo do wysiłku, aby odzyskana demokracja po latach uciążliwego reżimu wojskowego została uchroniona i skonsolidowana jeszcze bardziej. Nawiązując do słów Konstytucji duszpasterskiej Soboru Watykańskiego II „Gaudium et spes” biskupi stwierdzają, że „radości i nadzieje, smutek i zatroskanie współczesnych ludzi, przede wszystkim biednych i tych wszystkich, którzy cierpią, stają się także radością i nadzieją, smutkiem i troską wszystkich pasterzy Kościoła w Brazylii”.
Ewidentnym przykładem poważnego kryzysu w państwie jest przeprowadzany obecnie przez parlament proces impeachment, mający na celu usunięcie prezydent Dilmy Rousseff z zajmowanego stanowiska.
W dokumencie zatytułowanym „Deklaracja konferencji episkopatu o obecnej chwili w życiu narodu” pasterze Kościoła zapewniają współobywateli o modlitwie i refleksji nad aktualną, bardzo trudną sytuacją kraju. Episkopat przestrzega władze i społeczeństwo przed niebezpieczeństwem radykalizmu ideologicznego, który może pogłębić jeszcze bardziej rozłam w narodzie.
„Wzywamy naród brazylijski, aby zachował wartości demokratycznego życia społecznego, wzajemnego poszanowania, tolerancji i zdrowego pluralizmu, promując dyskusje polityczne z należną powagą. Pokojowe manifestacje społeczne pomagają we wzmocnieniu demokracji” – czytamy we wspomnianej deklaracji. Według biskupów „środki społecznego przekazu spełniają ważną rolę w informowaniu i formowaniu opinii społecznej, kiedy z poszanowaniem prawdy wiernie przekują fakty”.
W końcowej części deklaracji pasterze wyrażają głębokie przekonanie o mądrości narodu, jak też o zdolności przywódców do poszukiwania wspólnej drogi, zapewniającej przezwyciężenie obecnego kryzysu i zagwarantowanie pokoju w kraju.
„Prosimy wszystkich o modlitwę za naszą ojczyznę – piszą biskupi Brazylii, zatroskani o dobro swego kraju. – Z sanktuarium naszej Pani w Aparecidzie wołamy o błogosławieństwo i opiekę Bożą nad całym narodem brazylijskim”.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.