Biskupi Ugandy przypominają o męczennikach swego kraju.
„Prawda was wyzwoli”. Te słowa Chrystusa z Ewangelii św. Jana episkopat Ugandy wybrał jako motto na tegoroczne krajowe uroczystości ku czci św. Karola Lwangi i jego towarzyszy męczeństwa, czczonych w liturgii 3 czerwca. Odbędą się one w sanktuarium w Namugongo, odwiedzonym przez Ojca Świętego podczas podróży do Ugandy w listopadzie 2015 r. Hierarchowie zachęcają chrześcijan i wszystkich ludzi dobrej woli do uczestnictwa w tym „wielkim, szczególnym dla życia Kościoła wydarzeniu umacniającym wiarę”.
Sanktuarium w Namugongo powstało w miejscu śmierci 13 z 22 Męczenników Ugandyjskich, w tym najbardziej znanego z nich, św. Karola Lwangi. Wszyscy oni zostali zabici w drugiej połowie XIX wieku (w latach 1885-1887) na rozkaz króla ludu Gandów, władcy królestwa Buganda. Nawrócili ich na katolicyzm ojcowie biali – misjonarze ze zgromadzenia założonego przez kard. Charlesa Lavigerie. Beatyfikowani na początku XX wieku, w 1920 r., przez Benedykta XV, kanonizowani byli przez Pawła VI w 1964 r.
Papież Franciszek na Mszy w sanktuarium Męczenników Ugandyjskich 28 listopada 2015 r. mówił: „Jest to dziedzictwo, jakie otrzymaliście od męczenników ugandyjskich: istnienia naznaczone mocą Ducha Świętego, istnienia świadczące także i dziś o przemieniającej mocy Ewangelii Jezusa Chrystusa. Nie przyswajamy sobie tego dziedzictwa okolicznościowym wspomnieniem lub przechowując je w muzeum, jakby było cennym klejnotem. Naprawdę składamy mu hołd i oddajemy cześć wszystkim świętym, kiedy raczej wnosimy ich świadectwo dane Chrystusowi do naszych domów i w środowisko osób nam bliskich, do miejsc pracy i w społeczeństwo obywatelskie, zarówno przebywając w swych domach, jak wówczas, gdy udajemy się do najbardziej oddalonych zakątów świata”.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.