Korony dla Matki Oczekiwanego Macierzyństwa

W podkrakowskiej Sance w niedzielę 22 maja nałożono korony na czczony tam obraz Matki Bożej. W zastępstwie chorego kard. Stanisława Dziwisza uczynił to abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Uroczystość odbywała się w trakcie Mszy świętej odprawianej przed kościołem parafialnym św. Jakuba Apostoła, gdzie od XVII. wieku znajduje się łaskami słynący wizerunek Matki Bożej. Przeniesiono go stąd uroczyście w pobliże ołtarza polowego.

Feretron z obrazem nieśli bracia z parafialnego Bractwa św. Jakuba i św. Jana Pawła II. Poprzedzały go członkinie Bractwa Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz dzieci pierwszokomunijne.

Za wizerunkiem szło zaś kilkudziesięciu kapłanów na czele z abp. Wacławem Depo, krakowskimi biskupami pomocniczymi: Janem Szkodoniem i Janem Zającem oraz ks. Jarosławem Żmiją, proboszczem saneckim.

Posłanie od nieobecnego z powodu choroby metropolity krakowskiego, odczytał wobec kilku tysięcy zgromadzonych osób bp Jan Zając.

"Duchowo łączę się z uczestnikami koronacji MB Saneckiej, którą czcicie w pięknej litanii, poprzez wezwanie: »Królowo objawiająca tajemnicę Trójjedynego Boga, módl się za nami«. Te słowa nabierają wyjątkowej aktualności właśnie dzisiaj, w Niedzielę Trójcy Przenajświętszej, kiedy to na skroń Maryi i Jej Syna zostaną nałożone złote, królewskie korony" - napisał kard. Dziwisz.

"Cieszę się, że parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Sance, jedna z najstarszych w naszej archidiecezji krakowskiej, ma od prawie 400. lat tak wspaniałą orędowniczkę w niebie, łaskami słynącą MB Sanecką. Ze wzruszeniem myślę o wierze całych pokoleń waszych przodków, którzy przed tym obrazem, powierzali Bogu przez Maryję swoje troski i nadzieje, radości i cierpienia. (...) Matko Boża Sanecka, królowo naszych rodzin i serc, módl się za nami. Święty Janie Pawle II módl się za nami" - dodał kard. Dziwisz.

Ks. Krzysztof Tekieli, pochodzący z parafii w Sance wicekanclerz krakowskiej kurii metropolitalnej odczytał z kolei dekret metropolity krakowskiego o koronacji obrazu Matki Bożej w Sance, "od wieków czczonego w tamtejszym kościele parafialnym". Kard. postanowił, że Maryja będzie czczona w swym saneckim wizerunku jako "Matka Ufności".

Złote korony na głowy Matki Bożej i Dzieciątka Jezus nałożył abp Depo. W kazaniu nawiązał do konieczności głoszenia prawdy o Chrystusie i wskazał na istotę czci oddawanej Bogu i Matce Bożej przed ich wizerunkami.

- Drogie rodziny, które wobec obrazu Matki Bożej - Oczekiwanego Macierzyństwa, potwierdzacie tajemnice własnych powołań i własnych misji wobec świata! Dzisiaj, kiedy na wiele sposobów usiłuje się zacierać ślady obecności Boga w świecie i ignorować związek wiary chrześcijańskiej z kulturą Europy i świata, Kościół jest szczególnie wezwany, by głosić prawdę o Chrystusie, synu Boga, zrodzonym z Maryi Dziewicy dla naszego zbawienia - powiedział metropolita częstochowski.

- Przed tym obrazem Matki Bożej nasze rodziny rozwiązywały i rozwiązują swoje problemy i tajemnice życia. Stając wobec Matki trzymającej Syna, stawiamy sobie bardzo zasadnicze pytanie, jakaż nauczycielka byłaby w tym zadaniu wychowywania ludzi w prawdzie i wierności sumienia bieglejsza niż Maryja? Takiej drogi, takiego przechodzenia przez życie w szkole Maryi uczył nas do swoich ostatnich dni św. Jan Paweł II - dodał abp. Depo.

Zaznaczyć z naciskiem, że w obrazach są czczone osoby. To nie sam obraz jest przedmiotem czci.

 - Jesteśmy czcicielami żywych osób: Chrystusa i Maryi, a nie płótna i złoconych ram - powiedział metropolita częstochowski.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
-12°C Poniedziałek
noc
-14°C Poniedziałek
rano
-8°C Poniedziałek
dzień
-7°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »