Grupa PKP została oficjalnym partnerem Światowych Dni Młodzieży. Umowę o współpracy podpisali 25 maja przedstawiciele Grupy PKP, KO ŚDM Kraków 2016 oraz archidiecezji krakowskiej.
- Udział w organizacji Światowych Dni Młodzieży to dla Grupy PKP wielkie wyróżnienie, ale też duże wyzwanie. Intensywnie przygotowujemy się do obsługi pasażerów podczas wzmożonego ruchu. Dokładamy starań, aby dla wszystkich pielgrzymów, którzy zdecydują się na podróż koleją, była ona miłym wspomnieniem - mówił Mirosław Pawłowski, prezes PKP SA, podczas uroczystości w krakowskiej kurii.
Z kolei Marek Chraniuk, prezes Zarządu PKP Intercity, przekonywał, że Światowe Dni Młodzieży to dla PKP najważniejszy projekt nadchodzących miesięcy. - Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tego wydarzenia. Szacujemy, że na pokładach pociągów PKP Intercity będzie podróżowało ponad 100 tys. pielgrzymów z całego świata. Intensywnie pracujemy, aby osobom, które wybiorą naszą ofertę, czy indywidualną, czy grupową, zapewnić komfortową podróż do Krakowa - zapewniał.
Dzięki podpisanej umowie pielgrzymi będą mogli skorzystać z dedykowanej im promocyjnej oferty. W ramach współpracy PKP Intercity przygotowało specjalne karnety - "Bilet ŚDM Kraków 2016". Dzięki niej pielgrzym, płacąc tylko raz (149 zł), będzie mógł trzy razy skorzystać z przejazdu pociągiem Twoich Linii Kolejowych (TLK) lub InterCity (IC) w dowolnej relacji czy na dowolnej długości trasy. Karnet będzie obowiązywał od 16 lipca do 15 sierpnia 2016 roku.
Na stronie ŚDM pielgrzymi znajdą też informację o ofercie Grupy PKP oraz udogodnieniach na dworcach kolejowych. Aktualne wiadomości dotyczące ŚDM razem z odniesieniami będą również dostępne na stronach spółek Grupy PKP.
W PKP Polskie Linie Kolejowe SA trwają także przygotowania do przyjęcia na polskie tory dodatkowych pociągów. W sumie wyjedzie ich aż 700. Będą to składy Grupy PKP oraz przewoźników samorządowych. PLK może zwiększyć ich liczbę na trasie Kraków-Katowice z 56 do 214 dziennie. Na trasę z Warszawy do Krakowa będzie mogło wyjechać 171 pociągów na dobę, czyli o 71 więcej niż obecnie, a na trasie Rzeszów-Kraków liczbę składów można zwiększyć z obecnych 49 do 150 dziennie. To oznacza, że tylko na tych trzech relacjach będzie mogło podróżować pociągami prawie pół miliona osób dziennie. W związku z ŚDM opracowywana jest też specjalna korekta rozkładu jazdy, która zostanie wprowadzona 1 lipca.
To nie wszystko - na dworcach kolejowych pojawią się specjalne oznakowania, a pomocą podróżnym będą służyć mobilni informatorzy. Z pracownikami odpowiedzialnymi za kontakt z klientem będzie można porozumieć się w języku angielskim. Od 20 lipca do 7 sierpnia na 56 stacjach wygłaszane będą również komunikaty w językach polskim i angielskim.
Światowe Dni Młodzieży zabezpieczać będzie z kolei ponad 2,5 tys. funkcjonariuszy SOK wspieranych przez najnowocześniejszy sprzęt i środki łączności, w tym mobilne centra monitoringu. Spółka PKP Cargo zabezpieczy też - zgodnie z potrzebami PKP PLK - niezbędną liczbę elektrycznych i spalinowych lokomotyw osłonowych, które będą mogły zostać wykorzystane w razie ewentualnych awarii i utrudnień w ruchu. PKP SA udostępni również budynek dawnego dworca Kraków Główny na potrzeby centrum informacyjnego dla pielgrzymów.
W ramach umowy Grupa PKP uzyskała też prawa do znaku graficznego Światowych Dni Młodzieży.
Specjalną umowę podpisano też w Gdańsku - czytaj TUTAJ.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.