Papież wystosował przesłanie do uczestników konferencji o hospicjach perinatalnych.
Ojciec Święty pragnie coraz większych postępów w służbie osobie ludzkiej i w rozwijaniu wiedzy medycznej „ze stałym odniesieniem do nieprzemijalnych wartości ludzkich i chrześcijańskich”. Uważa, że „na największe ubóstwo, jakim jest sytuacja dziecka dotkniętego poważną patologią”, trzeba „odpowiadać z największą miłością, szerząc koncepcję nauki, która jest służbą i nie dokonuje selekcji”. Czytamy o tym w przesłaniu, które watykański sekretarz stanu skierował w imieniu Franciszka do uczestników zorganizowanej w rzymskiej klinice Gemelli konferencji na temat: „Strzec życia. Hospicjum perinatalne jako naukowa, etyczna i ludzka odpowiedź na diagnozę poprzedzającą urodzenie dziecka”. Podczas niej zaprezentowano nowo powstałe w tym szpitalu Katolickiego Uniwersytetu Serca Jezusowego hospicjum perinatalne – ośrodek leczenia paliatywnego przed urodzeniem.
Papież – pisze kard. Pietro Parolin – „zachęca do codziennego wysiłku w realizowaniu planu Bożego dotyczącego życia”. Należy je chronić z odwagą i miłością, w stylu bliskości, „biorąc dystans od kultury odrzucenia, która proponuje jedynie drogę śmierci”. Chce ona – zwraca uwagę Ojciec Święty – „wyeliminować cierpienie zabijając tego, kto cierpi”.
Hospicja perinatalne, czyli, jak można by powiedzieć, okołoporodowe, otaczają opieką matki noszące w łonie ciężko chore dzieci i dotknięte takimi patologiami noworodki. Placówki tego typu działają również w Polsce.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.