„Katecheza nie jest tylko jednostką lekcyjną, jest przepowiadaniem Słowa Bożego” – mówił w homilii do katechetów bp Kazimierz Ryczan podczas Mszy św. z okazji inauguracji roku katechetycznego.
Biskup podkreślił, że lekcja religii daje katechetom doskonałą możliwość codziennego spotykania dzieci i młodzieży. Jest przekazywaniem wiedzy i wiary. – „Kłamstwem jest mówienie, że katechezy w szkole nie da się dobrze prowadzić” – podkreślał bp Ryczan zaznaczając, że z dobrą i skuteczną lekcją religii łączą się określone wymagania. Należy do nich: autentyczna miłość do dzieci i młodzieży, ochrona przed pułapkami współczesności, m.in. przed „tolerancją, która stanowi dogmat dzisiejszej cywilizacji” oraz przed nieodpowiednimi lekturami.
Bp Ryczan zachęcił katechetów do dokształcania się, a szczególnie do codziennego studiowania Ewangelii. – „Uczcie w katechezie o życiu, zbawieniu, krzyżu – Ewangelia jest tego pełna” – mówił.
Po Mszy św. katecheci wysłuchali wykładu w Wyższym Seminarium Duchownym na temat podstawy programowej z katechezy. Wykład wygłosił ks. prof. Marian Zając z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – „Nowa podstawa programowa religii zapewne wejdzie u nas w diecezji w życie w 2011 roku” – mówi KAI ks. Karol Zegan, dyrektor Referatu Katechetycznego.
Nowy rok szkolny w diecezji kieleckiej rozpoczęło 830 katechetów. Spośród katechetów 308 to księża, 17 zakonnicy, 65 sióstr zakonnych, 423 nauczycieli świeckich.
Katecheci będą uczyli według kieleckiego programu nauczania religii z wykorzystaniem podręczników wydawnictwa „Jedność”. W pracy zrealizują także aktualne tematy roku duszpasterskiego pt. „Bądźmy świadkami miłości” oraz Roku Kapłańskiego.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.