Polscy i niemieccy biskupi mają wezwać podczas niedzielnej mszy w berlińskiej katedrze pod wezwaniem św. Jadwigi do modlitwy o pojednanie między Polakami a Niemcami oraz o pokój na świecie - wynika z komunikatu opublikowanego w sobotę na stronach internetowych Niemieckiej Konferencji Biskupów.
Msza, na której oczekiwany jest prezydent Niemiec Horst Koehler, odprawiona zostanie w związku z przypadającą we wtorek 70. rocznicą napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę.
Arcybiskup Bambergu Ludwig Schick ma przypomnieć w homilii o polsko-niemieckim procesie pojednania, zapoczątkowanym w 1965 roku wymianą listów pomiędzy episkopatami obu krajów. Wezwie, by przyznano się do "winy i błędów, które doprowadziły do II wojny światowej oraz miały miejsce po wojnie".
"Wyciągnięte i pochwycone dłonie powinny zawsze pozostać w uścisku" - powie współprzewodniczący niemiecko-polskiej grupy kontaktowej episkopatów. "Polityka może być groźna dla pokoju, jeśli staje się nacjonalistyczna i nie ma na względzie dobra ludzi na całym świecie" - doda.
Według komunikatu biskup tarnowski Wiktor Skworc ma z kolei powiedzieć, że II wojna światowa "zniszczyła fundamenty człowieka i to, co on osiągnął". Dlatego Kościół w Niemczech i Polsce musi wspólnie "apelować o pokój dla nas i dla świata". Nie może popełnić błędu, polegającego na wyliczaniu ofiar i próbie zmierzenia cierpień w ten sposób - doda biskup Skworc.
"W Kościele nie ma już Niemców i Polaków, bo wszyscy są zjednoczeni w Jezusie Chrystusie" - brzmi cytat z kazania polskiego biskupa.
Także warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz wezwać ma do modlitwy "o pojednanie między niemieckimi a polskimi katolikami, między Polakami a Niemcami". "Wojna jest klęską autentycznego humanizmu i katastrofą całej ludzkości. Kraje europejskie są powołane do tego, by niestrudzenie szukać dróg do przyjaźni" - doda Nycz.
Nabożeństwu przewodniczyć ma arcybiskup Berlina kardynał Georg Sterzinsky.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.