Biskupi wezwą do modlitwy o pojednanie

Polscy i niemieccy biskupi mają wezwać podczas niedzielnej mszy w berlińskiej katedrze pod wezwaniem św. Jadwigi do modlitwy o pojednanie między Polakami a Niemcami oraz o pokój na świecie - wynika z komunikatu opublikowanego w sobotę na stronach internetowych Niemieckiej Konferencji Biskupów.

Msza, na której oczekiwany jest prezydent Niemiec Horst Koehler, odprawiona zostanie w związku z przypadającą we wtorek 70. rocznicą napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę.

Arcybiskup Bambergu Ludwig Schick ma przypomnieć w homilii o polsko-niemieckim procesie pojednania, zapoczątkowanym w 1965 roku wymianą listów pomiędzy episkopatami obu krajów. Wezwie, by przyznano się do "winy i błędów, które doprowadziły do II wojny światowej oraz miały miejsce po wojnie".

"Wyciągnięte i pochwycone dłonie powinny zawsze pozostać w uścisku" - powie współprzewodniczący niemiecko-polskiej grupy kontaktowej episkopatów. "Polityka może być groźna dla pokoju, jeśli staje się nacjonalistyczna i nie ma na względzie dobra ludzi na całym świecie" - doda.

Według komunikatu biskup tarnowski Wiktor Skworc ma z kolei powiedzieć, że II wojna światowa "zniszczyła fundamenty człowieka i to, co on osiągnął". Dlatego Kościół w Niemczech i Polsce musi wspólnie "apelować o pokój dla nas i dla świata". Nie może popełnić błędu, polegającego na wyliczaniu ofiar i próbie zmierzenia cierpień w ten sposób - doda biskup Skworc.

"W Kościele nie ma już Niemców i Polaków, bo wszyscy są zjednoczeni w Jezusie Chrystusie" - brzmi cytat z kazania polskiego biskupa.

Także warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz wezwać ma do modlitwy "o pojednanie między niemieckimi a polskimi katolikami, między Polakami a Niemcami". "Wojna jest klęską autentycznego humanizmu i katastrofą całej ludzkości. Kraje europejskie są powołane do tego, by niestrudzenie szukać dróg do przyjaźni" - doda Nycz.

Nabożeństwu przewodniczyć ma arcybiskup Berlina kardynał Georg Sterzinsky.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
8°C Piątek
noc
4°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
3°C Piątek
wieczór
wiecej »