Zakończył się Festiwal Muzyki Dawnej

Mszą święta w Bazylice Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu (Podkarpackie) zakończył się w niedzielę rano XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni".

Msza odbyła się w języku polskim, ale śpiewy liturgiczne wykonano po łacinie. Chórzystami byli uczestnicy festiwalowych warsztatów, czyli przede wszystkim publiczność, która wcześniej przez kilka dni uczyła się śpiewu. Swoje umiejętności prezentowali także podczas codziennych jutrzni, nieszporów i mszy św.

W sobotnim koncercie finałowym wystąpili uczestnicy warsztatów mistrzowskich, zebrani w Chórze Festiwalowym. Wykonali oni pod kierunkiem wybitnego francuskiego muzyka i śpiewaka Marcela Peresa, pierwszą nieanonimową polifoniczną mszę Guillaume de Machaut "Messe de Notre Dame" z XIV wieku.

Tegoroczny festiwal rozpoczął się w minioną niedzielę. Wzięło w nim udział łącznie kilkudziesięciu artystów z Rosji, Czech, Niemiec, Włoch, Francji, Rumunii, Serbii i Polski.

W czasie koncertów, które odbywały się każdego festiwalowego wieczoru, publiczność wysłuchała m.in. pieśni religijnych i liturgicznych dawnej Rusi, liryki łacińskiej z epoki Karola Wielkiego, rumuńskiego chorału bizantyjskiego, barokowej muzyki czeskich i polskich klasztorów z XVI-XVIII wieku. Odbyły się także dwa koncerty nocne.

Ponadto widzowie obejrzeli spektakl plenerowy "Królowa Śniegu" i polskie tańce renesansowe w strojach z epoki, w których wystąpił Zespół Muzyki Dawnej Antiquo More.

W czasie trwania festiwalu publiczność uczestniczyła także wraz z artystami w codziennych seminariach i biesiadach przy dźwiękach muzyki dawnej.

Jarosławski Festiwal Muzyki Dawnej jest jedną z nielicznych tego typu imprez w Europie. Odbywa się zawsze w ostatni, pełny tydzień sierpnia.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie "Muzyka Dawna", które powstało w Jarosławiu w 1995 roku. Tworzą je w przede wszystkim uczniowie szkół średnich i studenci. Obok innych działań Stowarzyszenie koncentruje się głównie na prowadzeniu całorocznych warsztatów muzyki dawnej, kursów i koncertów oraz na organizowaniu corocznego festiwalu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
dzień
15°C Czwartek
wieczór
11°C Piątek
noc
8°C Piątek
rano
wiecej »