Podstawowy wskaźnik religijności Polaków w ciągu ostatnich 20 lat pozostaje na niezmiennie wysokim poziomie; wiarę w Boga deklarowało w tym czasie od 93 do 97 proc. ankietowanych - informuje Centrum Badania Opinii Społecznej. CBOS zestawił comiesięczne sondaże religijności Polaków, prowadzone w tym okresie.
Według tych badań, mniej więcej co dziesiąty respondent oceniał swoją wiarę jako głęboką.
Z badań CBOS wynika też, że w ciągu ostatnich 20 lat niemal nie zmieniło się zaangażowanie polskiego społeczeństwa w praktyki religijne. Średnio około połowy badanych przyznawało, że praktykuje co najmniej raz w tygodniu, niespełna jedna piąta - raz lub dwa razy w miesiącu, średnio co piąty respondent twierdziło, że uczestniczy w obrzędach religijnych kilka razy w roku, a co dziesiąty przyznawał, że w ogóle nie bierze w nich udziału.
Średnio 32 proc. ankietowanych wyrażało zdecydowaną deklarację, że czuje się członkiem swojej parafii; 5 proc. raczej tak, a 4 proc. nie potrafiło zająć stanowiska. Z kolei 46 proc. twierdziło, że zdecydowanie nie czuje się członkiem parafii, a 13 proc., że raczej nie.
W ocenie CBOS, od śmierci papieża Jana Pawła II spada zaangażowanie w życie religijne i społeczne, osłabło także poczucie przynależności i więzi z parafią. Przybyło też osób, które nie mają poczucia podmiotowości i nie odczuwają potrzeby współkształtowania lokalnego środowiska parafialnego.
Ostatnie dwudziestolecie nie przyniosło też radykalnych zmian w deklaracjach wiary młodych Polaków. Według badań CBOS ciągle nieco ponad 90 proc. osób w wieku od 18 do 24 lat uznaje się za wierzące lub głęboko wierzące. Jak podkreśla Centrum od początku lat dziewięćdziesiątych odsetek respondentów z tej grupy deklarujących się jako głęboko wierzący zmniejszył się niemal o połowę - z około 9 proc. do około 5 proc. Prawie nie zmieniła się w tym czasie liczba osób określających się jako niewierzący. Niezmiennie stanowią oni około 10 proc. badanych w wieku od 18 do 24 lat.
Bilans ofiar może jednak się zmienić, bo wiele innych osób jest rannych.
Tradycja niemal całkowicie zanikła w okresie PRL-u. Dziś odżyła.
Po przeliczeniu wyników z 99 proc. komisji: socjaldemokraci wyrywają. Ale...
Prezydent USA wcześniej wielokrotnie powtarzał, że nie ułaskawi swojego syna.
Franciszek włączył się w dyskusję nad forsowaną przez prezydenta Macrona legalizacją eutanazji.
To najpoważniejsze walki wewnątrz Syrii od 2020 r. Zginęło w nich już ponad 250 osób.