Juliusz Słowacki wyprorokował nam Słowiańskiego Papieża; w jakiś tajemniczy sposób pomógł też Janowi Pawłowi II zrealizować jego misję, jako Piotra naszych czasów - mówił metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz podczas piątkowej mszy na Wawelu z okazji 200. rocznicy urodzin poety.
Jak zaznaczył hierarcha, Juliusz Słowacki, obok Adama Mickiewicza, Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Kamila Norwida, stanął w wielkim panteonie tradycji narodowej, kształtując naszą polską i chrześcijańską świadomość.
"Utwory Słowackiego, zgodnie z duchem epoki i ówczesną sytuacją narodu polskiego, podejmowały istotne problemy związane z walką narodowo-wyzwoleńczą, z przeszłością narodu i przyczynami niewoli, ale także uniwersalne tematy egzystencjalne" - mówił w homilii podczas mszy w Katedrze Wawelskiej kard. Dziwisz.
"Jego twórczość wyróżniała się niezwykłym otwarciem na świat ducha, wspaniałym bogactwem wyobraźni, poetyckich przenośni i języka. Jako liryk zasłynął pieśniami odwołującymi się do kultur Wschodu, do źródeł ludowych i Słowiańszczyzny. Był poetą nastrojów, mistrzem operowania słowem. Sam też miał przeżycia mistyczne, które opisał w +Raptularzu+" - dodał.
Metropolita krakowski podkreślił, że wieszcz wywarł wielki wpływ na poetów Młodej Polski i Dwudziestolecia Międzywojennego, między innymi na młodego Karola Wojtyłę. Zasłynął, jako autor wiersza o Słowiańskim Papieżu, który powstał w listopadzie 1848 roku.
"Profetyczna wizja Juliusza Słowackiego ziściła się 16 października 1978 roku, kiedy metropolita krakowski, abp Karol Wojtyła zasiadł na Piotrowym tronie. Spełniły się słowa wieszcza, że Papież z dalekiego kraju będzie ludowym bratem, wyciągającym swoje otwarte dłonie do każdego człowieka" - zaznaczył Dziwisz.
Przypomniał, że Słowacki odegrał ważną rolę w formowaniu osobowości Karola Wojtyły, nie tylko jako poety, dramaturga, aktora, ale także jako kapłana. Przyszły papież po raz pierwszy zetknął się z twórczością wieszcza w gimnazjum w Wadowicach. Fascynacja została wzbogacona o studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dwa mistyczne utwory Słowackiego: "Król- Duch" i "Genezis z Ducha" stały się podstawowymi tekstami - przewodnikami duchowymi i zarazem programem działania w dziedzinie twórczości literackiej Karola Wojtyły.
"Wielki poeta romantyczny, którego ziemskie szczątki spoczywają w królewskiej katedrze na Wawelu ożywa więc ponownie odsłaniając przed nami sens dziejów, sens świata i sens naszego życia w tym wielkim dojrzewaniu do pełnego zjednoczenia z Bogiem w wieczności" - podkreślił Dziwisz.
W ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego w piątek w Krakowie rozpoczyna się Festiwal "Dramaty Narodów: Słowacki 2009". Na imprezę, która potrwa do 25 października, złożą się spektakle, wystawy, wykłady, recytacje oraz projekcje poświęcone twórczości wieszcza i jej wpływowi na polską kulturę.
Głównym wydarzeniem festiwalu będzie piątkowy i sobotni spektakl "Tryptyk Stanisławowy" w niepowtarzalnej scenerii Katedry Wawelskiej. Spektakl-misterium oparty został na tekstach trzech autorów: Juliusza Słowackiego, Stanisława Wyspiańskiego i Karola Wojtyły, przywołujących jeden z najbardziej dramatycznych momentów w historii państwa polskiego i historii Kościoła - spór króla Bolesława Śmiałego z biskupem Stanisławem.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.